Money.plTechnologie dla biznesuChorobyObojniactwo - przyczyny i diagnoza
rozwiń
Fot. cpradi/CC/flickr

Obojnactwo to zjawisko, które polega na tym, że osobnik posiada w swoim ciele żeński i męski narząd płciowy. Istnieje także inna forma obojnactwa polegająca na tym, że dany organizm posiada narząd rozrodczy wytwarzający jaja i plemniki. Choroba ta występuje u zwierząt oraz roślin. Jednak zdarzają się również zachorowania wśród ludzi. W tym przypadku zaburzenie patologiczne narządów jest wrodzoną wadą. Schorzenie to wykrywalne jest już u noworodków.

Obojnactwo dzielimy na:

  • - Obojnactwo rzekome żeńskie
  • - Obojnactwo rzekome męskie
  • - Obojnactwo prawdziwe

 

Przyczyny

Zaburzenie narządów płciowych u człowieka spowodowane jest genetycznym podłożem lub też hormonalnym.

Objawy:

  • - Niezgodność płci genetycznej z wyglądem narządów płciowych
  • - Zaburzenie produkcji testosteronu
  • - Wrodzony przerost nadnerczy oraz gonad

 

Diagnoza

Postawienie diagnozy w przypadku obojnactwa jest skomplikowane. W tym przypadku konieczne jest badanie fizykalne, ale także badania, które mają na celu określenie stężenia hormonów płciowych w danym organizmie. Wykonywane są także zazwyczaj badania genetyczne.

Leczenie

Leczenie jest równie skomplikowane niczym wystawienie diagnozy. W wielu przypadkach zdarza się, że osoba chora jest bezpłodna. Schorzenie to również wiąże się z brakiem akceptacji przez pacjenta. W dzisiejszych czasach istnieją jednak bardzo zróżnicowane terapie hormonalne oraz zabiegi operacyjne, które nie tylko mają na celu zmianę wizualną narządu, ale mogą także doprowadzić do przywrócenia płodności choremu.

Osoby czytające o Obojniactwo - przyczyny i diagnoza zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl