Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChorobyRak kości - objawy
rozwiń
Fot. SarahMcD/CC/Flickr

Nowotwór kości powstaje na skutek niekontrolowanego podziału komórek. Z czasem zaczynają one tworzyć guz. Bywa tak, że ta nowopowstała, nieprawidłowa tkanka zastępuje ta właściwą, przez co ma się do czynienia ze złamaniami. Większość nowotworów dotykających kości to nowotwory łagodne, jednakże występują także nowotwory złośliwe. Mogą być pierwotne lub przerzutowe.

Przyczyny

Dokładne przyczyny nowotworów kości nie są do tej pory znane, jednakże duży wpływ na rozwój choroby ma z pewnością podłoże dziedziczne. Wpływa one w znaczny sposób na rozwój choroby.

Objawy

  • - pojawienie się trwałego i mocnego bólu kości
  • - następuje osłabienie tkanki kostnej
  • - pojawiają się zgrubienia na kościach
  • - osłabienie organizmu
  • - gwałtowna utrata kilogramów
  • - podwyższenie temperatury ciała
  • - pojawienie się anemii

 

Diagnoza

Aby dokładnie zdiagnozować chorego czy posiada raka kości należy przeprowadzić następujące badania. Jedno z nich to badanie rentgenowskie. Niezbędne jest także badanie morfologii krwi oraz badanie biochemiczne krwi. Wskazanym badaniem jest także tomografia komputerowa oraz scyntygrafia kości. Cały szereg przeprowadzonych badań powinien poprawnie wykazać posiadanie choroby bądź jej brak.

Leczenie

Jeżeli nowotwór kości jest łagodny, wystarczy systematyczne badanie jego stanu w celu sprawdzenia czy ma on tendencję do powiększania się. W przypadku jego zwiększania się najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie chirurgiczne. W przypadku raka złośliwego zaleca się stosowanie chemioterapii lub operacji usunięcia nowotworu. Nie ma stu procentowej pewności wyleczenia, jednakże nie należy lekceważyć objawów.

Osoby czytające o Rak kości - objawy zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl