Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChorobyRak odbytu - przyczyny i objawy
rozwiń
Fot. Bartosz Krupa/East News

Rak odbytu to nowotwór zazwyczaj nabłonkowy, który atakuje odbyt. Chorobą tą najczęściej dotknięte są osoby po sześćdziesiątym roku życia. Występują dwa typy raka odbytu: rak brzegu odbytu oraz rak kanału odbytu.

Przyczyny

Przyczyny występowania, a raczej czynniki sprzyjające występowaniu raka są naprawdę bardzo zróżnicowane i jest i bardzo wiele. Pierwszą przyczyną zachorowalności na raka odbytu są uwarunkowania genetyczne. Mogą to być choroby takie jak na przykład wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz polipowatość rodzinna. Są to oczywiście jedne z wielu czynników, ponieważ nie sposób wszystkie wymienić. Natomiast czynniki ze środowiska także nie są obojętne na występowanie tego schorzenia. Przede wszystkim niekorzystnie w tym przypadku działa palenie nikotyny nałogowo, źle zbilansowana dieta, czyli uboga w składniki odżywcze, zaparcia oraz dieta bogata w tłuszcze i czerwone mięso, z którego ilością nie należy przesadzać.

Objawy:

  • -Bóle brzucha
  • -Spadek masy ciała
  • -Stolce z zawartością śluzu
  • -Wzdęcia
  • -Brak apetytu
  • -Gorączka

 

Diagnoza

Zdiagnozowanie raka odbytu może być możliwe dzięki takim badaniom jak tomografia komputerowa, USG przez odbytnicze, kolonoskopia, a także rezonans magnetyczny.

Leczenie

Do najbardziej popularnych metod leczenia należy chemioterapia, radioterapia oraz stosowana w niektórych przypadkach laseroterapia. W niektórych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu odbytnicy. Wykonanie tego typu zabiegu jest możliwe na różne sposoby.

Osoby czytające o Rak odbytu - przyczyny i objawy zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl