Money.plTechnologie dla biznesuChorobyReumatoidalne zapalenie stawów
rozwiń
Fot. fotostorm/iStockphoto

Ogólnie o chorobie

 

Reumatoidalne zapalenie stawów, nazywane powszechnie reumatyzmem jest najcięższą postacią zapalenia stawów. RZS jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną dotykającą cały organizm. Schorzenie powoduje zmiany w układzie kostnym, dochodzi również do zmian pozastawowych i powikłań wielonarządowych. Efektem schodzenia może być inwalidztwo, w niektórych wypadkach może dojść do przedwczesnej śmierci.

 

Przyczyny

 

Przyczyny choroby nie są znane. Zdaniem specjalistów na to schorzenie składa się kilka elementów. Najistotniejsze z nich to:

 

 • - obciążenie genetyczne – osoby blisko spokrewnione z chorymi na RZS mają większa predyspozycje do wystąpienia choroby.

 • - Wada układu odpornościowego powodująca, że organizm niszczy własne tkanki, wywołując szkody dla stawów, czego efektem może być np. ich całkowita deformacja wraz z towarzyszącym, silnym bólem.

 • - Płeć – kobiety chorują 3 razy częściej niż mężczyźni.

 • - zakażenie – przypuszcza się, że niektóre bakterie i wirusy wywołują schorzenie.

 • - palenie papierosów – skutkuje zwiększeniem ryzyka zachorowań oraz powoduje jego cięższy przebieg.

 • - stres – u niektórych pacjentów choroba rozpoczyna się po przeżyciu silnego stresu.

 

Objawy

 

Charakterystyczną cechą schorzenia jest to, że choroba atakuje te same miejsca po obu stronach ciała. W pierwszej fazie choroby są to stawy drobne rąk i stóp. W miarę postępu choroby atakowane są kolejne stawy.

 

Objawy zapalenia stawów:

 

 • - ból i sztywność stawów w wyniku nagromadzenia płynu zapalnego i obrzęku tkanek

 • - obrzęk stawów

 • - tkliwość na uścisk

 • - ograniczenie ruchomości

 • - deformacja stawów

 

Objawami towarzyszącymi RZS jest uczucie ogólnego rozbicia, stany podgorączkowe i związane z nimi predyspozycje do silnego pocenia. Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą systemowa i powoduje również zmiany pozastawowe. Często spotykane są zmiany łagodne jak guzki reumatoidalne lub zespół suchości. Mogą również wystąpić ciężkie powikłania takie jak udar mózgu lub zawał, które mogą spowodować zgon chorego.

 

Diagnoza

 

Rozpoznanie choroby następuje przy wystąpieniu powyższych objawów. Badania laboratoryjne dają również wysoką skuteczność w wykryciu czynnika reumatoidalnego odpowiedzialnego za atak na zdrowe przeciwciała. Zdjęcie radiologiczne dłoni pomaga stwierdzić osteoporozę, zwężenie szpary stawowej, nadżerki.

 

Leczenie

 

Terapia zwykle ogranicza się się do zmniejszenia dolegliwości, spowolnienia postępu zmian w stawach i utrzymania jak najdłużej sprawności fizycznej, przy maksymalnym uniknięciu niepełnosprawności. W tym celu leczenie zawiera również edukację pacjenta, farmakoterapię, rehabilitację i leczenie ortopedyczne (ortezy i operacje).

Przy leczenie reumatycznego zapalenia stawów wykorzystuje się najczęściej:

- NLPZ – Leki przeciwzapalne

- Sole złota

- D-penicylamina

- Chlorochina

- Sulfasalazyna

Osoby czytające o Reumatoidalne zapalenie stawów zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl