Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChorobyRozedma płuc - objawy i leczenie
rozwiń
Fot. phil.cdc.gov/public domain

Rozedma płuc to jedna z najczęściej występujących chorób płuc. Charakteryzuje się znacznym powiększeniem przestrzeni powietrznych, które w każdym przypadku jest nieprawidłowe. Skutkiem jest najczęściej zmniejszenie ilości pęcherzyków płucnych oraz zbyt duże upowietrznienie płuc. W wyniku choroby pogarsza się ich sprężystość, a proces oddychania staje się częściowo upośledzony.

Przyczyny

Z pewnością dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, które w wielu chorobach są podłożem do pojawienia się choroby. Jest to przypadłość dotycząca płuc, więc palenie papierosów jest główną przyczynią powstawania rozedmy płuc. Jeżeli pacjent choruje na wady serca lub posiada chorobę taką jak przewlekłe opturacyjną chorobę płuc to ryzyko zachorowania jest o wiele większe niż w pozostałych przypadkach.

Objawy

- zadyszka i duszności

- problemy z oddychaniem

- świszczący oddech

- osłabienie czynności serca

- obrzęk kończyn, w szczególności kończyn dolnych

- kaszel z pojawiającym się białożółtym śluzem

 

Diagnoza

Rozpoczęcie diagnozy rozpoczyna się od zrobienia zdjęcia rentgenowskiego na tej części ciała, jaką jest klatka piersiowa. Chorobę rozpoznaje się na podstawie zobaczenia na zdjęciu jasnych plamek na płucach. Zauważalne staje się także spłaszczenie przepony. Klatka piersiowa kształtem zaczyna przypominać beczkę, a jej rozpoznanie następuje bardzo szybko i w prosty sposób.

 

Leczenie

Leczenie rozedmy płuc polega na zwalczaniu nieżytu oskrzeli, który się pojawia oraz na leczeniu dychawicy oskrzelowej. Ważnym elementem jest uzupełnienie diety o składniki bogate w pierwiastek, jakim jest jod. Osobom, które nie zachorowały, a są w wieku starczym zaleca się przyjmowanie szczepionek.

Osoby czytające o Rozedma płuc - objawy i leczenie zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl