Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChorobyRozwarstwienie aorty skutkiem zbyt dużego ciśnienia krwi
rozwiń
Fot. BeyzaSultanDURNA/iStockphoto

Rozwarstwienie aorty to rozerwanie wewnętrznej części aorty na wskutek zbyt dużego ciśnienia krwi. Zjawisko to może doprowadzić do napływu krwi do części środkowej, co spowoduje oddzielenie warstwy wewnętrznej od zewnętrznej. Możemy odróżnić rozwarstwienie aorty typu A, które zazwyczaj dotyka aorty piersiowej oraz rozwarstwienie aorty typu B. Zachorowanie na rozwarstwienie aorty występuje najczęściej u mężczyzn po czterdziestym roku życia.

Przyczyny

Główną przyczyną jest zbyt wysokie ciśnienie płynącej krwi w aorcie. Pacjenci z wykrytą miażdżycą oraz nadciśnieniem tętniczym są bardziej narażeni na tego typu zjawisko. Do przyczyn należą także między innymi zaburzenia genetyczne oraz wszelkie urazy klatki piersiowej. Choroby serca oraz nałogowe palenie tytoniu także nie stanowią dobrze dla struktury aorty.

Objawy:

  • -Zawroty głowy
  • -Szybkie tętno
  • -Duszności
  • -Osłabienie
  • -Nadmierna potliwość

 

Diagnoza

Objawy, którymi charakteryzuje się rozwarstwienie aorty często mylone są z zawałem serca. Bardzo wiele osób niestety umiera z powodu braku wystawienia dobrego rozpoznania występującego u niego schorzenia. Badaniami, które mogą wskazać nieprawidłowości jest rezonans magnetyczny, echokardiografia przełykowa oraz tomografia komputerowa.

Leczenie

Leczenie rozwarstwiania się aorty polega przede wszystkim na wszywaniu zastawek uszkodzonych partii aorty. Jest to jeden z najczęściej stosowanych zabiegów chirurgicznych w tym przypadku. Bardzo często praktykowane jest leczenie zapobiegawcze polegające na podawaniu leków obniżających ciśnienie.

Osoby czytające o Rozwarstwienie aorty skutkiem zbyt dużego ciśnienia krwi zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl