Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChorobyRzucawka - napad drgawek u ciężarnych
rozwiń
Fot. shapecharge/iStockphoto

Rzucawka jest to choroba występująca u kobiet w ciąży. Charakteryzuje się napadem drgawek, które mogą doprowadzić do śpiączki. Wynika z występującego nadciśnienia tętniczego. Częstotliwość jej występowania wynosi jedne na tysiąc sześćset. Objawia się zazwyczaj w dwudziestym tygodniu ciąży lub w okresie porodu. Najważniejsze podczas rzucawki jest podjęcie decyzji o cesarskim cięciu.

Przyczyny

Do przyczyn powstawania rzucawki należy zaliczyć głównie niedotlenienie mózgu. Częstą przyczyną jest także obrzęk mózgu oraz skurcz naczyń. Jeżeli u chorej zdarzały się wylewy oraz zawały centralnego układu nerwowego, jest to również znak, że podczas ciąży może nastąpić rzucawka, która musi być natychmiast zauważona i leczona.

Objawy

- gorączka i występujące nudności

- pojawiający się ból brzucha

- oczopląs

- czasami chora zapada w śpiączkę

- pojawiają się wymioty i wzrost ciśnienia tętniczego

- zdarza się utrata przytomności

- pojawiają się zaburzenia świadomości

 

Diagnoza

W czasie ciąży niezbędna jest stała opieka lekarska. Ciągłe i systematyczne wykonywanie badań USG oraz badań krwi są w stanie wykryć chorobę. Przeprowadza się również dokładny wywiad z pacjentką oraz badanie moczu na obecność białka, a co za tym idzie kontrola ciśnienia tętniczego systematyczna i regularna.

Leczenie

Przede wszystkim kobietom w ciąży podaje się magnez. Stosowane są także leki obniżające ciśnienie oraz leki objawowe. Całkowite wyleczenie następuje dopiero po porodzie. Wtedy choroba ta przestaje istnieć. Ważny jest jednakże fakt, że choroba ta istnieje tylko w okresie ciąży i nie warto zaniedbywać badań okresowych.

Osoby czytające o Rzucawka - napad drgawek u ciężarnych zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl