Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChorobySARS - zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej
rozwiń
Fot. Igorvoronchikhin/Dreamstime

SARS (zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej) jest to nietypowa odmiana zapalenia płuc, która została rozpoznana po raz pierwszy w Chinach. Choroba jest wysoce zakaźna i w jej następstwie nadal dochodzi do zgonów wśród populacji. Objawy SARS ustępują u chorego po okresie około czternastu dni.

Przyczyny

Przyczyną jest nowy wirus zwany koronawirusem. Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a więc może dojść do zarażenia w wyniku kontaktu z chorym. Nie jest również wykluczone, że kontakt z jego płynami ustrojowymi oraz kałem nie stanowi o zarażeniu. Dlatego też w Chinach miała miejsce epidemia tej choroby.

Objawy:

  • -Bardzo wysoka gorączka
  • -Suchy kaszel
  • -Dyskomfort
  • -Zaburzenia jelitowo-żołądkowe
  • -Niedotlenienie
  • -Zapalenie płuc

 

Diagnoza

Przede wszystkim diagnozie powinny poddać się osoby będące na terenie zakażenia (zazwyczaj są to Chiny) oraz te które obcowały z chorym. Tego rodzaju profilaktyka ma na celu zahamowanie przemieszczania się choroby. Diagnostyka polega na wykonaniu badania RTG płuc na którym widoczne są zmiany charakterystyczne dla atopowego zapalenia płuc.

Leczenie

W przypadku zachorowalności na SARS choremu podaje się odpowiednie dawki antybiotyków. Bardzo ważne jest także jego odizolowanie, aby nie doszło do łańcuchowego zarażenia. Stosuje się również leki przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne. Choć istnieją sposoby na wyleczenie SARS to na całym świecie występuje nadal dość wiele zgonów z powodu tej choroby. Istnieją badania nad tworzeniem szczepionki.

Osoby czytające o SARS - zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl