Money.plTechnologie dla biznesuChorobySchizofrenia paranoidalna - urojenia i omamy
rozwiń
Fot. J-Elgaard/iStock

Schizofrenia paranoidalna jest to jeden z typów schizofrenii. Polega ona na pojawianiu się w mózgu człowieka urojeń, omamów, zaburzeń związanych z myśleniem. Zaburzenie to znacznie utrudnia prawidłowy kontakt z otoczeniem. Chory najczęściej słyszy głosy oraz prześladowania. Przede wszystkim pojawiają się urojenia związane ze słuchem. Rzadziej można spotkać się z omamami, które dotyczą innych zmysłów, takich jak węch, czy wzrok.

Przyczyny

Bezpośrednia przyczyna powstawania nie została do tej pory określona. Ważnym czynnikiem wpływającym na możliwość zachorowania jest z pewnością podłoże genetyczne. Może przyczynić się także zakażenie wirusowe, uszkodzenie mózgu, czy też jest to odpowiedź na zbyt trudne warunki życiowe, z którymi do tej pory borykał się pacjent.

Objawy

  • - pojawiają się halucynacje wzrokowe, dotykowe, słuchowe, smakowe, węchowe
  • - błędne skojarzenia
  • - dziwne zachowania chorego
  • - mniejszy zasób słownictwa
  • - bezczynność
  • - nadpobudliwość
  • - podwyższone libido

 

Diagnoza

Głównym badaniem, które się wykonuje jest jak w wielu chorobach wywiad lekarza z pacjentem. Odbywa się on w sposób bardzo szczegółowy i dokładny. Nie może zostać pominięta żadna kwestia. Badań się nie wykonuje, chyba że lekarz chce wykluczyć inne choroby lub schorzenia, które mogły wystąpić u chorego.

Leczenie

Po pierwsze stosuje się dużą gamę leków farmakologicznych. Oprócz tego, stosuje się psychoterapię i socjoterapię. Stosuje się terapię pracą oraz ważne jest, aby pacjent samodzielnie wykonywał wszystkie czynności życiowe oraz stopniowo zapominał o chorobie, z którą przyszło mu żyć. Stosuje się także terapię rodzinną, w której członkowie rodziny są bardzo zaangażowani w pomoc chorej osobie.

choroby psychiczne, halucynacje, schizofrenia paranoidalna, urojenia, omamy
Osoby czytające o Schizofrenia paranoidalna - urojenia i omamy zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl