Money.plTechnologie dla biznesuChorobySiatkówczak - rozpoznanie
rozwiń
Fot. monkeybusinessimages/iStockphoto

Siatkówczak to jeden z nowotworów, który atakuje narząd wzroku, czyli oko. Jest to nowotwór złośliwy, który atakuje oczy dzieci. W większości przypadków siatkówczak rozwija się tylko w jednym oku, choć zdarzają się wyjątki i atakuje on obie gałki oczne. Choroba ta atakuje również dorosłych, ale jest to bardzo rzadko spotykane. Wykrycie nowotworu zazwyczaj następuje już w dość zaawansowanej fazie.

Przyczyny

Przyczyna może być dziedziczenie genetyczne, w tym przypadku guz rośnie w bardzo szybkim tempie. Ale zdarza się w większości chorych, ze jest to siatkówczak niedziedziczny. W tym przypadku spowodowane jest to mutacją komórek siatkówki. Zazwyczaj atakuje on tylko jedną stronę.

Objawy:

  • -Biały refleks źrenicy
  • -Wysięk ropny
  • -Ból oczu
  • -Rozplenienie się naczyń włosowatych w tęczówce
  • -Wylew krwi do przedniej komory oka

 

Diagnoza

Najczęściej stosowanymi badaniami przy diagnostyce siatkówczaka jest USG gałki ocznej. Badanie to przeprowadzane jest jednocześnie z badaniami dna oka oraz tomografią komputerową. Te trzy czynniki są w stanie rozpoznać zmiany w narządzie wzroku w bardzo wczesnym stadium. Ale aby było to możliwe potrzebna jest częsta kontrola okulistyczna oraz baczność rodzica.

Leczenie

Bardzo często dochodzi do usunięcia gałki ocznej, ponieważ siatkówczak jest nowotworem złośliwym. W wyniku jego obecności może niestety dojść do przerzutów na inne narządy i w rezultacie może nastąpić zgon. Zdarza się jednak, że prowadzona jest radioterapia, krioterapia, enukleacja oraz także fotokoagulacja laserowa.

nowotwory, choroby oczu, siatkówczak, ból oczu
Osoby czytające o Siatkówczak - rozpoznanie zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl