Money.plTechnologie dla biznesuChorobySinica - rodzaje i rozpoznanie
rozwiń
Fot. skynesher/iStockphoto

Sinica jest jednym z objawów chorobowych, który cechuje się znacznym zabarwieniem skóry oraz błon śluzowych na kolor niebieski. Zjawisko to jest spowodowane nadmierną ilością hemoglobiny odtlenowej w krwi. Taki stan rzeczy może doprowadzić do niedokrwistości.

Sinice dzielimy na:

  • -Centralną- spowodowana jest zbyt małym nasyceniem krwi tętniczej tlenem lub też zauważalna jest obecność hemoglobiny patologicznej. Przyczynami sinicy centralnej ą przede wszystkim niewydolności oddechowe, wady serca. Niekorzystnie także stanowi przebywanie na dużych wysokościach.
  • -Obwodową- jest ona spowodowana zbyt dużym odtlenieniem hemoglobiny znajdującej się w tkankach obwodowych. Do przyczyn należy przede wszystkim ekspozycja na chłód, czyli zwyczajnie mówiąc wychłodzenie ciała oraz przykładowo zaburzenia układu tętniczego.
  • - Płucną- powodowana jest małym natlenowaniem krwi z powodu zaburzenia czynności płuc. Sinica ustępuje na wskutek oddychania czystym tlenem.

 

Diagnoza

Diagnoza przede wszystkim opiera się na dokładnym wglądzie do historii choroby pacjenta oraz na przeprowadzeniu badań, które mają na celu określenie wydolności układu oddechowego oraz układu krążenia. Niezbędne jest także badanie fizykalne oraz oczywiście test na sinicę.

Leczenie

W przypadku kiedy to przyczyną jest wada serca leczenie jest nieskuteczne. W przypadku innych rodzajów sinicy wywołanych przez inne czynniki skuteczne jest zwykłe podanie czystego tlenu. Bardzo ważne także jest w przypadku częstego występowania sinicy odrzucenie wszelkiego rodzaju wyrobów tytoniowych.

choroby skóry, niedokrwistość, sinica
Osoby czytające o Sinica - rodzaje i rozpoznanie zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl