Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChorobySkazy krwotoczne - skłonności do nadmiernego krwawienia
rozwiń
Fot. jorgeantonio/iStockphoto

Skazy krwotoczne są skłonnościami do nadmiernego krwawienia w obrębie różnego rodzaju narządów i tkanek, które to mogą mieć charakter nabyty, lub być dziedziczone. Do choroby dochodzi w skutek uszkodzenia żył i tętnic, kiedy to krew wycieka na zewnątrz organizmu, lub do tkanek wewnętrznych.

Przyczyny

Przyczyną skaz krwotocznych naczyniowych jest niewłaściwe działanie naczyń krwionośnych w procesie hemostazy. Z kolei skazy płytkowe związane ze zjawiskiem małopłytkowości mogą mieć charakter wrodzony, lub wynikać z z czynników środowiskowych, a także na skutek powikłań związanych z takimi chorobami jak anemia aplastyczna.

Objawy

- pojedyncze, czerwone, lub czerwono-niebieskie plamki tworzące wysypkę,

- występujące na skórze zasinienia,

- obfite miesiączki,

- występowanie krwiomoczu.

 

Diagnoza

Chorobę rozpoznawać można poprzez różnicowanie takich objawów skaz jak wybroczyny skórne, które różnicuje się z wysypką plamisto-grudkową. Ich cechą jest to, że nie znikają one pod wpływem ucisku szkiełkiem podstawowym. Wykonuje się też próbę Rumpel-Leede'a, w której poprzez utrudnienie odpływu krwi z górnej kończyny prowokuje się pojawienie się skazy naczyniowej.

Leczenie

Występujące u niemowląt takie postaci skaz naczyniowych jak naczyniaki można usuwać przy pomocy laseru, bądź ostrzykiwać je sterydami. Skazy krwotoczne wywołane przez dysfunkcję naczyń spowodowaną niedoborem witaminy C leczy się poprzez suplementację witaminy C. Zaś takie wady jak małopłytkowość centralną leczy się poprzez przetaczanie koncentratu płytek krwi.

Osoby czytające o Skazy krwotoczne - skłonności do nadmiernego krwawienia zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl