Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChorobyStopa cukrzycowa a powikłania cukrzycy
rozwiń
Fot. Soleilc/Dreamstime

Stopa cukrzycowa to jedno z powikłań powstających po przebyciu choroby, jaką jest cukrzyca. Jest to przypadłość, która dotyka stopę. Jeżeli nie podejmie się leczenia, to kończy się martwicą stopy, a w rezultacie amputacją. Występuje u około dziesięciu na stu pacjentów, którzy chorują na cukrzycę. Choroba ta powoduje ogromny ból, deformację stopy oraz liczne problemy, które występują podczas chodzenia.

Przyczyny

Wiadomo już, że stopa cukrzycowa jest powikłaniem związanym z cukrzycą. Utrzymująca się przez dłuższy czas hiperglikemia powoduje miażdżycę i zamykanie się wielu naczyń krwionośnych oraz zmniejszanie się ich elastyczności. Dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu stopy. Zwiększa się także lepkość krwi, co powoduje ciągłe powstawanie skrzepów w kończynach.

Objawy

- zmniejszone czucie w stopie

- występujące uczucie mrowienia, pieczenia oraz palenia w stopie

- tworzą się opuchlizny chorobowo zmienionego miejsca

- następuje deformacja paznokci

- osłabienie napięcia mięśnia i kości

 

Diagnoza

Najczęstszym badaniem oprócz wiadomego, szczegółowego wywiadu lekarskiego, wykonuje się wymaz ze stopy cukrzycowej. Wykonuje się także ciągłą obserwację stopy, badanie jej czucia oraz preferuje się zmianę obuwia oraz bielizny, która jest noszona na tej części ciała na bardziej elastyczną. Stosuje się także widełki stroikowe.

Leczenie

Ważnym elementem w leczeniu jest przede wszystkim oszczędzanie stopy oraz przebywanie w ciągłej kontroli lekarskiej. Systematycznie bada się stopy, stosuje się zabiegi podiatryczne, należy stosować zalecane obuwie oraz wkładki do obuwia. Niezbędnym elementem jest także edukacja w zakresie higieny oraz zdrowego i aktywnego stylu życia. Zaleca się zaprzestanie palenia tytoniu, zmniejszenie nadciśnienia tętniczego oraz unikanie otyłości.

insulina, cukrzyca, stopa cukrzycowa
Osoby czytające o Stopa cukrzycowa a powikłania cukrzycy zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Stopa cukrzycowa a powikłania cukrzycy

JoshP / 24.235.140.* / 2013-01-10 07:21
Artykuł jest tak zdawkowy, przez co mało pożyteczny, że aż prosi się by odesłać skonfundowanego czytelnika do bardziej pomocnych źródeł informacji dostępnych między innymi na internecie, chociażby na stronie pod wymownym tytułem: StopaCukrzycowa.com