Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChorobyTętniak aorty - przyczyny i objawy
rozwiń
Fot. valentinrussanov/iStockphoto

Tętniak aorty jest to powiększenie aorty o połowę jej zwykłej średnicy. Poszerzenie jest zazwyczaj workowate lub też wrzecionowate. Tętniaki najczęściej występują wśród mężczyzn w około czterdziestym roku życia.

Przyczyny

Tętniak aorty jest wynikiem procesów miażdżycowych oraz także zwyrodnieniowych. W tym przypadku duży wpływ na tego typu procesy ma palenie tytoniu, urazy oraz genetycznie wady.

Podział tętniaków:

  • -Tętniak prawdziwy- jest to poszerzenie ścian naczynia bez zmiany jego pierwotnej budowy. Wywołany jest on wrodzoną wadą naczynia.
  • -Tętniak rozwarstwiający- powoduje go duże nadciśnienie oraz wada w budowie naczynia. Błona wewnętrzna naczynia odwarstwia się od reszty. Rozwarstwianie może się samoistnie zahamować lub też rozwarstwiać dalej i przebić ścianę naczynia doprowadzając do zgonu.

 

Objawy:

  • -Ból w klatce piersiowej
  • -Krwioplucie
  • -Chrypka
  • -Ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej

 

Diagnoza

Wykrycie tętniaka może odbyć się podczas jakiegokolwiek badania USG. Zobrazowanie zmian może także być ukazane podczas tomografii komputerowej czy też rezonansu magnetycznego. Stosuje się także aniografię, która doskonale obrazuje stan naczyń krwionośnych.

Leczenie

W przypadku leczenia tętniaka wyróżniamy dwie formy. Pierwszą z nich jest metoda zachowawcza, którą można przeprowadzić w przypadku gdy tętniak ma mniejszą średnicę niż pól centymetra. Polega ono zazwyczaj na leczeniu nadciśnienia tętniczego i jego zapobieganiu. W przypadku kiedy średnica jest większa stosuje się leczenie operacyjne, które zazwyczaj polega na wstawianiu sztucznych odcinków naczyń krwionośnych.

ból, choroby układu krążenia, chrypka, tętniak aorty, krwioplucie
Osoby czytające o Tętniak aorty - przyczyny i objawy zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl