Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChorobyWodniak jądra - diagnoza
rozwiń
Fot. Yuri_Arcurs/iStockphoto

Wodniak jądra jest to jedna z chorób układu rozrodczego polegająca na gromadzeniu się płynu między osłonkami jądra. Płyn ten przybiera barwę bursztynową, a jego zawartość wynosi od kilku do kilkuset mililitrów.

Wodniaki dzielimy na wrodzone oraz nabyte.

-Wodniak wrodzony- rozpoznaje się go zazwyczaj już w wieku noworodkowym bądź tez dziecięcym. Występuje u mniej niż dziesięciu procent naszej nowo narodzonej męskiej populacji. Wielkość wodniaka jest zmienna i mogą się one powiększać bardzo drastycznie.

-Wodniak nabyty- jest to choroba dorosłych spowodowana zapaleniem jądra czy też jego urazem. Zawartość płynu w mosznie może utrudniać poruszanie się chorego. Może także powodować niepłodność.

Przyczyny

Przyczyną występowania wodniaka wrodzonego jest gromadzenie się płynu otrzewnowego we wnętrzu moszny, między blaszkami osłonki pochwowej jądra, następuje w wyniku nie zrośnięcia się wyrostka pochwowego.

Natomiast w przypadku wodniaka nabytego może być to spowodowane urazem jak i zarówno nowotworem jądra.

Objawy:

  • -Ból
  • -Trudności w chodzeniu
  • -Przerost moszny

 

W przypadku wodniaka jądra badaniem, które jest w stanie wykryć tą zmianę jest USG. Ma ono również na celu wykluczenie wszystkich innych chorób o podobnych objawach.

Leczenie

Leczenie wodniaka jądra przebiega sposobem operacyjnym. Wyróżniamy operację sposobem Bergmann'a oraz operację sposobem Winkelmann'a. Pierwsza z metod polega na wycięciu nadmiaru osłonek jądra i założeniu szwu hemostatycznego na ich brzegi. Druga zaś ma na celu usunięcie zalegającego płynu.

Osoby czytające o Wodniak jądra - diagnoza zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl