Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChorobyWrastający paznokieć - przyczyny i leczenie
rozwiń

Wrastający paznokieć jest to schorzenie dotykające najczęściej palucha u stopy. Polega ono na wrastaniu się bocznych części paznokcia. Paznokieć może wrastać się jedynie po jednej stronie bądź też zdarza się, że wrasta się po obu stronach. Kształt wrastającej płytki paznokciowej przypomina literę O czy też C.

Przyczyny

Przyczyną występowania wrastającego paznokcia może być nieumiejętne skracanie płytki paznokciowej. Powinna ona wystawać zawsze poza wał i mieć kształt kwadratowy z lekko zaokrąglonymi bokami. Obcinanie paznokci na okrągło może jeszcze bardziej pogorszy sytuację. Do przyczyn należy także noszenie nieodpowiedniego obuwia, czyli w tym przypadku zbyt ciasnego. Wrastaniu płytki paznokciowej sprzyjają także urazy takie jak przykładowo stłuczenie. Swoje piętno może także odcisnąć przebyta grzybica paznokcia.

Objawy:

  • -Ból
  • -Ropa w okolicach paznokcia
  • -Zmiana struktury paznokcia
  • -Zmiana zabarwienia paznokcia
  • -Stan zapalny

 

Diagnoza

Diagnoza w tym przypadku należy do dermatologa. Nie jest ona niczym skomplikowanym. Zazwyczaj ogranicza się ona do zwykłej obserwacji. Dermatolog stara się raczej znaleźć przyczynę wrastającego paznokcia.

Leczenie

W leczeniu podstawą są leki przeciwbólowe. Z środków farmakologicznych stosuje się także antybiotyki w celu zapobiegnięciu infekcji palca, która wystąpiła. Jednak leczenie przy pomocy antybiotyków jest niezwykle rzadkie. W tym przypadku stosuje się także metody chirurgiczne. Pierwszą z nich jest usuwanie paznokcia wraz z rdzeniem. Bardzo powszechne stało się także zakładanie klamer na płytkę paznokcia.

Osoby czytające o Wrastający paznokieć - przyczyny i leczenie zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Wrastający paznokieć - przyczyny i leczenie

Libramax / 87.206.28.* / 2015-01-20 10:29
istnieje jeszcze nowocześniejsza metoda leczenia od tutaj wymienionych, stosuje ją klinika Libramax w Warszawie, warto poczytać o niej na stronie gabinetu