Money.plTechnologie dla biznesuChorobyWścieklizna - przyczyny i objawy
rozwiń
Fot. shorrocks/iStockphoto

Wścieklizna jest to wirusowa choroba zakaźna dotykająca ssaków, a w szczególności zwierząt, mogąca przenieść się na organizm ludzki. Główną przyczyna śmierci w momencie przedostania się choroby do postaci ludzkiej jest towarzysząca jej niewydolność oddechowa. Główne cechy dotykające osoby chorej to agresja, wściekłość, nadpobudliwość oraz podenerwowanie. Jest wywoływana przez wirusa ssRNA.

Przyczyny

Przyczyną zakażenia jest pokąsanie lub pogryzienie przez chore zwierzę. Zakażenie może także nastąpić poprzez samo połknięcie śliny zwierzęcia. Do zarażenia dojedzie także w momencie, gdy ślina chorego ssaka dostanie się do organizmu człowieka poprzez otwory takie jak nos czy oczy. Nie zaleca się dotykania zwierzęcia zdechłego oraz radzi się unikania bliższego kontaktu z nim.

Objawy

  • - brak apetytu
  • - podwyższona temperatura ciała
  • - bóle głowy
  • - świąd w okolicach ugryzienia
  • - trudności w przełykaniu
  • - pojawiające się halucynacje i dezorientacja
  • - z czasem zaczyna pojawiać się agresja i nadpobudliwość

 

Diagnoza

W przypadku diagnozowania pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy zwierzę, które jest podejrzane o zakażenie, posiada w sobie chorobę wścieklizny. U człowieka wykonuje się natomiast wywiad epidemiologiczny. Można stosować także piętnastodniową ocenę i obserwację zwierzęcia w specjalnie przygotowanych warunkach.

Leczenie

Do tej pory nie został wynaleziony lek na wściekliznę. Leczenie polega na stosowaniu leków na konkretne objawy. Podaje się surowicę, serię szczepionek. Niestety całkowite wyleczenie jest prawie niemożliwe. Do tej pory udało się to tylko w pięciu przypadkach.

wścieklizna, gorączka, bóle głowy, halucynacje, brak apetytu, choroby zakażne
Osoby czytające o Wścieklizna - przyczyny i objawy zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl