Money.plTechnologie dla biznesuChorobyZapalenie krtani
rozwiń
Fot. Capifrutta/iStockphoto

Zapalenie krtani to choroba zapalna błony śluzowej górnych dróg oddechowych. W większości przypadków choroba spowodowana jest podrażnieniem strun głosowych lub infekcją wirusową. Błona śluzowa krtani w trakcie procesu zapalnego jest przekrwiona, obrzęknięta i pokryta warstwą gęstego śluzu. Wyróżniamy pojawiające się nagle ostre zapalenie gardła oraz przewlekłe mająca długotrwały i przewlekły charakter oraz skłonności do nawracania.

 

Przyczyny

 

W przypadku ostrego zapalenia krtani przyczyną choroby mogą być infekcje wirusowe, podobne do tych powodujących przeziębienie, zakażenie bakteryjne lub spowodowane przez nadużywanie głosu.

Stan długotrwałego zapalenia krtani powstaje na skutek ciągłych działań drażniących spowodowanych przez wziewne substancje drażniące (opary chemiczne, alergeny lub dym), chorobę refleksową przełyku czy nadmierne spożywanie alkoholu bądź palenie.

 

Objawy

 

Objawy zapalenia krtani pojawiają się wskutek zbierającego się śluzu w obrębie błon śluzowych, co powoduje ich podrażnianie.

 

  • - chrypka

  • - ból gardła, szczególnie przy połykaniu

  • - zasychanie w gardle, problemy z połykaniem

  • - gęsta wydzielina śluzowa, tzw. Flegma

  • - bezgłos

  • - suchy kaszel

 

Diagnoza

 

Diagnoza lekarza wydawana jest na podstawie zbadania strun głosowych oraz za pomocą laryngoskopii. Metoda ta polega na wykorzystaniu przez lekarza światła i lustra w celu obejrzenia tylnej części gardła.

 

Leczenie

 

Leczenie przewlekłych form zapalenie krtani odbywa poprzez leczenie przyczyn choroby, takich jak zgaga, palenie tytoniu lub nadmierne spożywanie alkoholu. W przypadku zakażenia wirusowego stosowane są antybiotyki. Kortykosteroidy stosowane są w nagłych wypadkach i powodują zmniejszenie stanu zapalnego przewodu wokalnego

Osoby czytające o Zapalenie krtani zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl