Money.plTechnologie dla biznesuChorobyZapalenie zatok
rozwiń
Fot. macsmoser/iStockphoto

Ogólnie o chorobie


Zapalenie zatok jest stanem zapalnym zatok przynosowych, spowodowanym infekcją wirusową błon śluzowych nosa połączone z zakażeniem bakteryjnym. Choroba rozwija się obejmując również zatoki. Stan zapalny może rozwijać się również w zatokach czołowych, szczękowych, sitowych oraz zatoce klinowej.

 

Możemy wyróżnić:

  • - ostre zapalenie zatok – trwające nie dłużej niż 3 tygodnie i nie uszkadzające trwale błon śluzowych.

  • - nawracające zapalenie zatok – to powracający stan zapalny zatok przynosowych występujący co najmniej 4 razy w ciągu roku. Nie powoduje trwałych uszkodzeń błony śluzowej.

  • - przewlekłe zapalenie zatok przynosowych – charakterystyczne jest występowanie naprzemiennie ostrego ataku choroby lub jej kilkukrotnego nawracania w ciągu roku. Choroba prowadzi do trwałych i nieodwracalnych zmian w błonie śluzowej

Przyczyny

 

Przyczynami zapalenia zatok są zakażenie wirusowe lub bakteryjne, często jako powikłanie po przeziębieniu. Do infekcji zatok może dojść podczas zaburzeń transportu śluzowo-rzęskowego lub stanów zapalnych śluzówki nosa powodujących obrzęk i zatkanie ujścia zatok.

 

Objawy

 

  • - ból czoła w przypadku zapalenia zatok czołowych.
  • - ból szczęki, górnych zębów lub policzka w przypadku zapalenia zatoki szczękowej.
  • - ból okolicy nasady nosa w przypadku zapalenia zatok sitowych.
  • - ból szczytu głowy lub ucha w przypadku zapalenia zatoki klinowej.
  • - gorączka.
  • - wydzielina z nosa.

 

Diagnoza

Diagnoza następuje w oparciu o wywiad, zbadanie błony śluzowej nosa, badanie radiologiczne, tomografię komputerową zatok oraz punkcję zatok.

Leczenie

W przypadku zakażenia bakteryjnego podstawą jest leczenie antybiotykami przez 10 – 14 dni. Podawane są również leki wspomagające system odpornościowy organizmu w zwalczaniu zakażenia bakteriami. Stosuje się krople udrażniają ujścia zatok, zmniejszające ból i ułatwiające odpływ wydzieliny zapalnej z zatok. W przypadku infekcji o podłożu alergicznym przyjmuje się donosowo kortykosteroidy. W bardzo rzadkich wypadkach niezbędny jest zabieg operacyjny.

Osoby czytające o Zapalenie zatok zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl