Money.plTechnologie dla biznesuChorobyZapalenie brzegów powiek - objawy
rozwiń
Fot. monkeybusinessimages/iStockphoto

Zapalenie brzegów powiek jest chorobą przejawiającą się nie tylko zapaleniem, ale i obrzękiem brzegów powiek i dodatkowo także ich ukrwieniem, do której prowadzi wiele czynników. Z czasem dochodzi do tego również zakażenie bakteryjne poprzez gronkowce co prowadzi w efekcie do wrzodziejącej postaci choroby. Choroba może roztaczać swój zasięg także na spojówkę, nasady rzęs oraz gruczoły na powiekach.

Przyczyny

Do najczęstszych przyczyn choroby należy stałe narażenie na różnego rodzaju pył, lub dym papierosowy. Podrażnianie oczu poprzez pył najczęściej ma miejsce podczas pracy na przykład na terenie kopalni. Do czynników ryzyka zalicza się także wady wzroku jak nadwzroczność i niezborność, które nie są wyrównane przy pomocy okularów. Znaczenie w rozwoju choroby może mieć też zbyt częste wydzielanie powiekowych gruczołów łojowych.

Objawy

  • - małe, żółtawe łuski u nasady rzęs,
  • - uczucie świądu i podrażnienia w oku,
  • - drobne owrzodzenia i strupki przy brzegach powiek.

 

Diagnoza

Okuliści przy rozpoznawaniu tego rodzaju choroby wykonują tak standardowe badania jak pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie w lampie szczelinowej, a także badanie ostrości wzroku. Dodatkowym badaniem może być posiew z worka spojówkowego.

Leczenie

Domowe sposoby leczenia obejmują stosowanie specjalnych okładów aż do ustąpienia stanów zapalnych powiek, a także odbywające się codziennie usuwanie łusek z powiek. Ważne jest przy tym to, by unikać używania środków do makijażu i miękkich soczewek kontaktowych do ustąpienia choroby.

Osoby czytające o Zapalenie brzegów powiek - objawy zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl