Money.plTechnologie dla biznesuChorobyZapalenie jamy ustnej a higiena
rozwiń
Fot. @ina/CC/Flickr

Zapalenie jamy ustnej jest to jeden z częstych problemów występujących najczęściej u dzieci. Jest to stan zapalny, który występuje w błonie śluzowej znajdującej się w jamie ustnej. W większości przypadków powoduje zmiany na dziąsłach, języku czy też podniebieniu. Bardzo często bywa tak, że prowadzi także do innych powikłań, które bywają bardzo ciężkie dla zdrowia.

Przyczyny

Pierwszą z wielu przyczyn zapalenia jamy ustnej może być z pewnością nieprawidłowa higiena, która jest związana z nieprzestrzeganiem regularnego mycia zębów. Druga z nich to obniżenie odporności oraz znaczne zaburzenia w naturalnej florze bakteryjnej. Stosowanie używek takich jak tytoń, czy też zbyt duże spożywanie alkoholu może być przyczyną powstawania tego typu zaburzeń.

Objawy

  • - ból jamy ustnej
  • - nieprzyjemny zapach z ust
  • - wyraźne zaczerwienienie dziąseł
  • - podwyższenie temperatury ciała
  • - obrzęk chorobowo zmienionego miejsca
  • - ból głowy

 

Diagnoza

Diagnoza odbywa się na dokładnym sprawdzeniu jamy ustnej i jej stanu. Niezwykle ważną rolę odgrywa także rozmowa z pacjentem oraz dobrze zadawane pytania nakierowane na podejrzenia tej właśnie choroby. Diagnozę wykonuje najczęściej lekarz pierwszego kontaktu.

Leczenie

Leczenie polega na większej dbałości o higienę jamy ustnej. Dodatkowo stosuje się płukania środkami odkażającymi oraz stosuje się preparaty, które mają na celu redukcję bólu i podrażnień. Oprócz wspomnianych metod stosuje się także terapię antybiotykową, która niszczy stan zapalny. Jeżeli choroba przyjmuje postać grzybiczą, to konieczne jest stosowanie środków przeciwko grzybicy.

Osoby czytające o Zapalenie jamy ustnej a higiena zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl