Money.plTechnologie dla biznesuChorobyZapalenie jelita grubego - objawy i leczenie
rozwiń
Fot. blackcat79/CC/sxc.hu

Zapalenie jelita grubego jest choroba, która cechuje się stanem zapalnym błony śluzowej jelita. Zapalenie jelita grubego może mieć charakter ostry lub też przewlekły. Choroba ta dotyka zazwyczaj ludzi w wieku od dwudziestu do czterdziestu lat. Objawy zapalenia jelita grubego ulegają na zmianę nasileniu oraz osłabieniu.

Przyczyny

Przyczyną zachorowania na zapalenie jelita grubego zazwyczaj jest infekcja bakteriami lub też wirusami. Zdarza się także, że jest to choroba dziedziczona genetycznie lub też nabyta na wskutek stało napięcia emocjonalnego oraz towarzyszących nieustannie nerwów oraz stresu.

Objawy:

  • Ból brzucha
  • Zaparcia
  • Biegunka o bardzo przewlekłym charakterze
  • Krew w stolcu
  • Osłabienie
  • Spadek masy ciała

 

Diagnoza

W przypadku rozpoznania zapalenia jelita grubego bardzo ważne jest badanie krwi. Należy sprawdzić zawartość żelaza oraz białka występującego w osoczu. Kolejno sprawdza się zawartość krwi oraz bakterii w stolcu. Oprócz tego pacjent musi być przygotowany na badanie, które nazywa się kolonoskopią oraz także na rektoskopię.

Leczenie

Bardzo ważnym zaleceniem lekarskim, które trzeba skrupulatnie przestrzegać podczas leczenia tego schorzenia jest odpowiednia dieta. Przede wszystkim powinna być ona lekko strawna, aby nie drażnić chorego jelita. Ponadto ze względu na przewlekłość biegunek ilość płynów w diecie powinna być zwiększona, aby nie doprowadzić do odwodnienia. Do tego stosowane są leki przeciwbakteryjne oraz probiotyki. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.

Osoby czytające o Zapalenie jelita grubego - objawy i leczenie zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl