Money.plTechnologie dla biznesuChorobyZapalenie kaletki maziowej - diagnoza
rozwiń
Fot. podfoto/iStockphoto

Zapalenie kaletki maziowej- kaletka jest małą torebką, która jest częścią stawu. To w niej znajduje się maź, która ma na celu nawilżanie pracującego stawu. Choroba ta dotyka najczęściej stawu kolanowego oraz łokciowe, rzadziej innych.

Przyczyny

Przyczyną jest ubytek mazi stawowej w wyniku, czego powstaje zaburzenie pracy danego stawu. Szczególnie narażenie na to schorzenie są sportowcy oraz osoby pracujące ciężko fizycznie. Najbardziej powszechną przyczyną powstawania zapalenia kaletki maziowej jest uraz stawu, który może ciągle nawracać. Duże znaczenie ma także czynnik, którym jest uszkodzenie kaletki maziowej w wyniku silnego bodźca. Infekcja choć wydaje się absurdalną przyczyną także może spowodować zapalenie kaletek maziowych stawu.

Objawy:

  • -ból przy wykonywaniu ruchów (szczególnie zginanie i prostowanie kończyny)
  • -sztywność stawu
  • -osłabienie

 

Diagnoza

Diagnoza zapalenia kaletek maziowych opiera się przede wszystkim na badaniu fizykalnym. Zdjęcia rentgenowskie, choć są często zlecane nie obrazują kaletki. Ich wykonaniem ma raczej na celu określenie czy istnieją jakieś zmiany kostne.

Leczenie

Leczenie zazwyczaj opiera się przede wszystkim na lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych w postaci tabletek do ustnych czy też maści, żeli oraz kremów. Istotnym czynnikiem jest również fizjoterapia. W skrajnych przypadkach konieczne są zabiegi chirurgiczne. Po zakończonym leczeniu należy uważać na staw jeszcze przez długi czas. W tym celu należy nakładać różnego rodzaju opaski i ochraniacze.

Osoby czytające o Zapalenie kaletki maziowej - diagnoza zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Zapalenie kaletki maziowej - diagnoza

T. / 81.190.62.* / 2013-11-21 23:22
Temat godny uwagi ,ponieważ zapalenie kaletki maziowej kolana bywa zjawiskiem powszechnym.
Kilka dni temu mnie przydażyła się taka właśnie dolegliwość.
Udałem się do lekarza oczywiście prywatnego,ponieważ dzisiaj na lekarzy z NFZ nie można już liczyć.
Lekarz oglądnął opuchnięte kolano i przepisał antyb.Keflex ,osłonowe i naproxen.
Po dwóch dobach brania leków opuchlizna z kolana rozeszła się do kostki.Bólu nie mam ,natomiast cały czas mam nabrzmiałą nogę bez żadnych zmian na lepsze.
Czy ktoś miał podobny przypadek i wie, jak długo trwa leczenie zapalenia kaletki maziowej?