Money.plTechnologie dla biznesuChorobyZapalenie płuc
rozwiń
Fot. phil.cdc.gov/public domain

Zapalenie płuc jest to stan zapalny miąższu płucnego. Istnieje wiele rodzajów zapalenia płuc. Zastosowane leczenie zależy od przyczyn powstania zapalenia płuc.

Mogą je powodować bakterie tlenowe gram dodatnie zwane dwoinki zapalenia płuc, mogą być wywołane przez wirusy, bakterie tlenowe gram ujemne i bakterie beztlenowe, mogą mieć podłoże alergiczne, mogą być wywołane przez działanie substancji chemicznych lub przez grzyby. Aby podjąć odpowiednie leczenie należy najpierw zdiagnozować chorobę.

Zapalenie płuc jest stanem niejednokrotnie zagrażającym życiu pacjenta dlatego ważne jest skuteczne i szybkie podjęcie leczenia. Objawami typowego zapalenia płuc są:
- wysoka temperatura,
- osłabienie,
- bóle mięśniowe,
- dreszcze naprzemiennie z poceniem się,
- silny kaszel – początkowo suchy, a następnie odkrztusza się ropną wydzielinę,
- uczucie duszności,
- odpluwanie krwią,
- silny ból w klatce piersiowej,
- problemy z oddychaniem.


Jeżeli u pacjenta wystąpią powyższe objawy wykonuje się badanie krwi oraz prześwietlenie klatki piersiowej. Przy zapaleniu płuc spowodowanych przez bakterię pacjent dostaje antybiotyki z grupy makrolidów i tetracyklin oraz leki mające rozrzedzić wydzielinę i ułatwić odksztuszanie. Jeśli u pacjenta występują silne trudności w oddychaniu stosuje się leki wziewne rozkurczowe. Jeśli choroba ma silny przebieg, należy zastosować leczenie szpitalne, zwłaszcza w przypadku osób o niskiej odporności i niemowląt. Pozwoli to bowiem na podłączenie do tlenu w razie duszności i kłopotów oddechowych. Przy wirusowym zapaleniu płuc stosuje się leczenie objawowe łagodzące dolegliwości. Podaje się leki ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny. Przy podejrzeniu zakażenia organizmu Pneumocystis jiroveci stosuje się kotrimoksazol i pentamidynę. Przy zapaleniu płuc spowodowanych zakażeniu grzybicznym stosuje się amfoterycynę B i flukonazol. Wspomagająco w leczeniu zapalenia płuc należy oklepywać plecy pacjenta, aby zapobiegać gromadzeniu się wody w opłucnej.

Osoby czytające o Zapalenie płuc zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl