Money.plTechnologie dla biznesuChorobyZapalenie stawów
rozwiń
Fot. fotostorm/iStockphoto

Zapalenie stawów to zespół chorobowy, w których dochodzi do uszkodzenia stawów. W większości przypadków choroba dotyka osób starszych, jednak schorzenie to może dotyczyć również ludzi młodych. Zapalenie stawów prowadzi często do kalectwa u ludzi powyżej 55. roku życia. Do najważniejszych typów zapalenia stawów nalezą zapalenie kości i stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba powstaje na skutek zużywania się tkanki łączącej kości co prowadzić może do bolesnego ocierania się kości o siebie.

 

Przyczyny


- Uwarunkowania genetyczne. Przypuszcza się, że osoby mające w rodzinie chorych na to schorzenie są podatne na zachorowalność.

- Nadwaga osoby z nadwagą są bardziej narażone na zachorowanie, ponieważ ich stawy są dodatkowo obciążone.

- Ciągłe powtarzanie tych samych ruchów w ciągu dnia.

 

Objawy

 

- sztywność stawów,

- ból stawów,

- obrzęki i ograniczona ruchomość stawów,

- krepitacja,

- guzowate narośla na kościach,

- wypadanie stawów.

 

Diagnoza

 

Rozpoznanie zapalenia stawów odbywa się na podstawie objawów i badania fizycznego. Lekarz na podstawie wywiadu może stwierdzić czy wykonywana praca i tryb życia mają wpływ na obciążenie stawów.

W celu zdiagnozowania schorzenia wykorzystywane są zdjęcia rentgenowskie, za pomocą których można stwierdzić występowanie zwężenia przestrzeni między kośćmi w stawie. Pokazują także ewentualne zwapnienia.

Czasami wykorzystywane są również badania tomograficzne lub obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego.

 

Leczenie

 

Leczenie schorzenia polega na przyjmowaniu środków farmakologicznych. Leki przeciwbólowe maja na celu łagodzenie bólu, leki przeciwzapalne zmniejszają zapalenia a leki przeciwreumatyczne modyfikujące przebieg choroby pomagają zatrzymać RZS. Należy mieć na uwadze, że przyjmowanie dużej ilości leków negatywnie wpływa na żołądek.

 

W trudnych przypadkach przeprowadza się zabiegi rekonstrukcji chorego stawu lub wstawienia kości na właściwe miejsce.

Do alternatywnych sposobów leczenia zapalenia stawów należą: masaże, hydroterapia czy akupunktura, jednak nie ma dowodów na skuteczność tych metod.

Osoby czytające o Zapalenie stawów zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl