Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChorobyZapalenie tchawicy - objawy i rozpoznanie
rozwiń
Fot. ferrantraite/iStockphoto

Zapalenie tchawicy jest to jedna z chorób układu oddechowego. Dotyka ona górnych dróg oddechowych i wywołana jest przez wirusy czy też bakterie. Zapalenie tchawicy jest chorobą uleczalną, ale w przypadku zaniedbania może doprowadzić do śmierci.

Przyczyny

Przyczyną choroby jest zaatakowanie górnych dróg oddechowych przez wirusy oraz bakterie. Są to zazwyczaj wirusy grypy, para grypy czy też mniej znane Chlamydia pneumoniae oraz Mycoplasma pneumoniae. Zdarza się również, że zapalenie tchawicy jest następstwem zapalenia krtani.

Objawy:

  • -Chrypka
  • -Ból gardła
  • -Pieczenie w gardle
  • -Problemy w trakcie przełykania pokarmu, a nawet płynów
  • -Gorączka
  • -Kaszel
  • -Zanik głosu
  • -Duszności

 

Diagnoza

W celu ustalenia diagnozy koniecznie należy się zgłosić do laryngologa, który jest specjalistą w tej dziedzinie. Na początku przeprowadzane jest badanie osłuchowe. Bardzo ważne jest także zlecenie wymazów wydzieliny z tchawicy oraz RTG narządu.

Leczenie

Leczenie zapalenia tchawicy jest bardzo ważne, ponieważ powikłania mogą doprowadzić nawet do śmierci. Bardzo ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów oraz witaminy A i C. Chory musi oddychać powietrzem ciepłym oraz nawilżonym. W tym celu stosuje się inhalację z ziół oraz węglanu sodu. Sprawia to, że drogi oddechowe stają się udrożnione i objawy zanikają. Leczenie opiera się także na zażywaniu leków przeciwzapalnych oraz antybiotyków. W przypadku tej choroby bardzo ważne jest pozostanie w domu, gdyż niedoleczona choroba może mieć naprawdę wiele powikłań tragicznych w skutkach.

Osoby czytające o Zapalenie tchawicy - objawy i rozpoznanie zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Zapalenie tchawicy - objawy i rozpoznanie

urszula211083 / 91.228.34.* / 2014-06-17 22:39
Witam!
Mnie zaczelo bolec gardlo w pracy,zjadlam w czasie zmiany caly cholinex,poszlam do lekarza powiedzial zapalenie gardla. Dostalam antybiotyk duomox ale caly tydzien pracowalam i efektow nie bylo. Po 7 dniach nastepny antybiotyk klabax, zostalam juz w domu i nadal mam meczacy kaszel,chrypanie w klatce ten sam antybiotyk plus ecorton. Co robic zadnych dodatkowych badan nie zlecono.ile to moze jeszcze trwac az przejdzie. Prosze o opinie

Re: Zapalenie tchawicy - objawy i rozpoznanie

klajdiaa / 89.239.96.* / 2014-04-10 09:26
cały dzień dobrze się czułam jakoś ok. godziny 18 zaczął mi się uporczywy kaszel i nie mogłam zlapac oddechu , mialam straszne dusznosci, bardzo szybko mi bilo serce, i uginaly sie podemna nogi ,poszłam wiec do lekarza na nocny dużur, osłuchał mi plecy , sprawdzil gardlo - wyrok - zapalenie tchawicy i krtani. Dostałam augmentin, inhalator w dysku, vocaler, syrop na kaszel i zastrzyk w tyłek, budze się rano, niby wszystko dobrze, ale gdy już wstałam, to zaczęło mi się wszystko trząść, telepać serce, i jest tak do tej pory ... po przeczytaniu artukułu, uważam ,że lekarz powinien mi zrobić dokładniejsze badania, nie wiem teraz czy powinnam być spokojna, że mi przejdzie czy wątpić w badanie lekarskie.