Money.plTechnologie dla biznesuChorobyZatrucie jadem kiełbasianym - botulizm
rozwiń
Fot. BrittanyC:::HaloPhotograp hy/CC/Flickr

Zatrucie jadem kiełbasianym (botulizm) jest to zespół objawów o charakterze toksycznym. Do zatrucia dochodzi przez przewód pokarmowy, ale zdarza się również, że może do niego dojść z pomocą rany.

Przyczyny

Przyczyną zatrucia jest dostanie się do organizmu beztlenowych bakterii Clostridium botulinum jadu kiełbasianego. Do zatrucia dochodzi przede wszystkim przez spożyciu źle przetworzonych lub też popsutych czy przeterminowanych produktów pakowanych w hermetycznie zamykanych pojemnikach. Zazwyczaj tyczy się to konserw oraz innych podobnych wyrobów rybnych. Dlatego przy spożywaniu takich pokarmów należy być szczególnie ostrożnym. Jeżeli wieczko jest wypukłe produkt należy koniecznie wyrzucić!

Objawy:

  • -Nudności
  • -Zaparcia
  • -Wymioty
  • -Biegunka
  • -Gorączka
  • -Osłabienie podwojone widzenie
  • -Niewydolność oddechowa

 

Diagnoza

Przede wszystkim aby wykryć zatrucie jadem kiełbasianym czy też inaczej określany botulizm należy wykonać badania kału lub krwi na zawartość toksyny botulinowej. Bardzo dużym czynnikiem ułatwiającym diagnozę tej choroby w medycynie jest hodowla pałeczek Clostridium botulinum.

Leczenie

W przypadku leczenia zatrucia jadem kiełbasianym stosuje się specjalną surowicę, która ma zdolności neutralizowania toksyn krążących w organizmie. W przypadku kiedy do zachorowania dochodzi przez ranę konieczne jest zastosowanie terapii na bazie antybiotyków. W przypadku zachorowania niemowlaka konieczna jest hospitalizacja, ponieważ jest stan zagrażający jego życiu; podaje się immunoglobulinę.

nudności, zatrucia, gorączka, biegunka, wymioty, choroby układu pokarmowego, zatrucie jadem kiełbasianym
Osoby czytające o Zatrucie jadem kiełbasianym - botulizm zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl