Money.plTechnologie dla biznesuChorobyZatrucie pokarmowe - ostre schorzenie układu pokarmowego
rozwiń
Fot. Money.pl/Anna Kraszkiewicz

Zatrucie pokarmowe określić można jako ostre schorzenie przewodu pokarmowego, które spowodowane może być poprzez spożycie zakażonego pokarmu, lub zawierającej toksyny wody. Głównym objawem zatrucia jest ostry nieżyt jelitowo-żołądkowy. Objawy mogą pojawiać się już po kilku godzinach od spożycia skażonego pokarmu, lub wody, bądź też nawet po kilku dniach.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych są bakterie występujące w wodzie, lub pożywieniu, z których najczęściej występującymi patogenami są Camylobacter jejuni i Salmonella. Zatrucia mogą być też powodowane przez mytotoksyny i grzyby. Bezpośrednimi przyczynami zatruć może być zbyt krótkie gotowanie pokarmów, w zbyt niskiej temperaturze, jedzenie niemytych warzyw, bądź picie nieprzegotowanej wody.

Objawy

- ogólne osłabienie organizmu,

- nudności i wymioty,

- bóle brzucha,

- biegunki.

 

Diagnoza

Często nie jest potrzebne zlecenie badań dodatkowych. Jednakże w przypadku znacznego odwodnienia konieczne jest leczenie chorego w szpitalu po wykonaniu badania wydolności nerek oraz badania pozwalającego ocenić poziom elektrolitów. Można zlecić badanie bakteriologiczne kału w razie podejrzenia salmonelli.

Leczenie

Leczenie powinno opierać się przede wszystkim na spożywaniu jak największej ilości płynów w celu niedopuszczenia do groźnego odwodnienia organizmu. Zaleca się picie wody i unikanie napojów gazowanych, mleka, czy też picia ziółek. Do czasu ustąpienia biegunki należy też powstrzymać się przed jedzeniem ciężkostrawnych potraw. Na początek spożywać można sucharki, czy krakersy
nudności, zatrucia, biegunka, wymioty, bóle brzucha, choroby układu pokarmowego
Osoby czytające o Zatrucie pokarmowe - ostre schorzenie układu pokarmowego zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl