Money.plTechnologie dla biznesuChorobyZespół Aspergera - zaburzenie rozwoju
rozwiń
Fot. KevinDyer/iStockphoto

Zespół Aspergera to zaburzenie rozwoju występujące zarówno u dzieci jak i dorosłych. Chorzy na zespół Aspergera mają inne priorytety niż zdrowi ludzie. Cechują je zwykle odmienne zainteresowania oraz potrzeby emocjonalne i społeczne oraz fenomenalna pamięć i obsesyjne pogłębianie wiedzy z wąskiej dziedziny.

Przyczyny

Lekarze jak do tej pory nie potrafią jednoznacznie ocenić przyczyn, które powodują powstawanie zespołu Aspergera. Niektórzy uważają, że jest on spowodowany uwarunkowaniami genetycznymi. Inni natomiast prezentują teorie, z których wynika, że zespół Aspergera jest następstwem zatrucia metalami ciężkimi. Również podłoże neurologiczne uznawane jest jako jeden z czynników mogących powodować zespół Aspergera.

Rozpoznanie

Osoby cierpiące na zespół Aspergera nie potrafią rozpoznawać emocji. Chory nie wie, że płacz jest związany z bólem lub smutkiem, a śmiech z radością i przyjemnością. Schorzenia sprawia, że osoby mają trudności w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi. Chory jest skupiony na sobie. Cechą charakterystyczną zespołu Aspergera jest zainteresowanie jedną wąską dziedziną, a zdobywanie wiedzy w jej zakresie jest obsesyjne.

Objawy:

  • - brak umiejętności dostosowania reakcji i zachowań do sytuacji
  • - brak chęci kontaktu z innymi ludźmi
  • - jąkanie się, zbyt szybkie mówienie
  • - wybuchy gniewu
  • - trudności z koncentracją
  • - fenomenalna pamięć

 

Leczenie

Zespół Aspergera jest chorobą nieuleczalną. Chorym można wspomagać w zaadaptowaniu się do życia wśród innych ludzi. Chory musi ćwiczyć kompetencje komunikacyjne oraz społeczne. Ważny jest dobór indywidualnej terapii.

Osoby czytające o Zespół Aspergera - zaburzenie rozwoju zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Korwin-Mikke cierpi na Zespół Aspergera

Aspergia / 5.185.42.* / 2013-03-20 21:59
całościowe zaburzenie rozwoju o podłożu neurologicznym, mieszczące się w spektrum autyzmu. Zespół Aspergera trwa przez całe życie. Niektóre jego objawy – szczególnie widoczne w okresie dzieciństwa, w późniejszym wieku słabną. Często jednak pojawiają się nowe. Najpoważniejsze zaburzenia występują w sferze emocjonalnej. Osoby cierpiące na ZA często odbierane są przez postronnych ludzi jako psychopaci. Ludzie z ZA mogą sami nie posiadać, nie potrafić ich nazwać, często przeżywają też emocje nieadekwatne do
sytuacji – to, co u innych budzi smutek, lub lęk, u osoby z ZA może wywoływać śmiech, itp. Osoby z ZA mają silną tendencję do „walenia prosto z mostu”, mówienia prawdy za wszelką cenę – bez zważania na to,
czy kogoś przy tym urażą. Liczy się treść – nie forma wypowiedzi. Sytuację komplikuje dodatkowo nieumiejętność postawienia i wczucia się w
sytuację innych. Osoba z ZA może stosować skróty myślowe nie zdając sobie sprawy, że inni nie mają wglądu w jej tok rozumowania – „jeśli ja tak myślę, to inni też”, albo: „to oczywiste, jak oni mogą tego nie wiedzieć”.