Money.plTechnologie dla biznesuChorobyZespół nerczycowy - wydalanie białka z moczem
rozwiń
Fot. ferrantraite/iStockphoto

Zespół nerczycowy (zespół nefrotyczny) jest to zespół objawów spowodowany wydalaniem białka z moczem. W przypadku białkomoczu chory wydaje około pięćdziesięciu miligramów białka na każdy kilogram ciała. Zachorowalność przypada na jedną osobę z pośród stu tysięcy.

Przyczyny

Przyczyny zachorowania są znacznie różne w przypadku dzieci i dorosłych. U dzieci powstaje on na wskutek rozplem mezangiany czy też błoniastym zapaleniem kłębuszkowym nerek. W przypadku dorosłych jednak przyczyny są znacznie inne. Zaliczamy do nich pierwotne i wtórne glomerulopatie z czego pierwotna występuje znacznie częściej. Chorobami powodującymi białkomocz może być na przykład nefropatia cukrzycowa czy też skrobownica.

Objawy:

  • -Pienienie się moczu
  • -Obrzęki tkanki podskórnej
  • -Niedożywienie
  • -Wyniszczenie organizmu
  • -Żółtaki powiek
  • -Nadciśnienie tętnicze
  • -Wzmożone pragnienie

 

Diagnoza

Diagnostyka przebiega przede wszystkim na przeprowadzeniu badań zarówno moczu jak i krwi oczywiście na zawartość białka. Jednak nie u każdego pacjenta białko jest wykrywalne w krwi. Podczas badań w wynikach może być także zauważalna niedokrwistość lub też hipokalcemia.

Leczenie

Leczenie opiera się przede wszystkim na podawaniu środków farmakologicznych. Przede wszystkim stosuje się leki, które mają na celu obniżyć zwartość białka w moczu, ale także leki moczopędne. Konieczne jest także przyjęcie nowej diety, która powinna być bardzo uboga w sól. Niekorzystnie działa także cholesterol, który także powinien być ograniczonym składnikiem diety.

Osoby czytające o Zespół nerczycowy - wydalanie białka z moczem zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl