Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plTechnologie dla biznesuChorobyZespół pozakrzepowy - przyczyny i objawy
rozwiń

Zespół pozakrzepowy to określenie ostatniego stadium rozwoju niewydolności żył, czy też powikłań zdrowotnych spowodowanych zakrzepicami powierzchownych oraz głębokich żył. Do tego rodzaju zakrzepic dochodzi najczęściej wskutek zaburzeń krzepliwości krwi, a także stanów zapalnych żył. Choroba ta nie jest w pełni uleczalna i może prowadzić do trwałej deformacji nóg, czy też stałych obrzęków.

Przyczyny

Jako przyczynę określa się uszkodzenie żyły głębokiej na skutek zapalenia, która nie staje się z powrotem całkowicie drożna. Wewnątrz naczynia żylnego pozostaje zakrzep, który to przesłania światło naczynia prowadząc do nieprawidłowego odpływu krwi z kończyny. Wszystko to w rezultacie prowadzi do zaburzeń ukrwienia skóry.

Objawy

  • - coraz cieńsza i gładka skóra,
  • - występujące na skórze białe, lub brązowe plamy,
  • - obrzęk, bądź też ociężałość i drętwienie nóg.

 

Diagnoza

W określaniu czy mamy do czynienia z zespołem pozakrzepowym po świeżej zakrzepicy, czy też wcześniej niezdiagnozowanej mogą okazać się pomocne takie metody obrazowe jak badanie USG. Można przy tym zmierzyć także szybkość i kierunek przepływu krwi stosując do tego zjawisko Dopplera przy pomocy przepływomierza dopplerowskiego.

Leczenie

Najistotniejszą formą leczenia jest kompresoterapia, czyli zastosowanie ucisku na żyły powierzchowne poprzez specjalne opaski. Korzystna może być też fizjoterapia. Zalecane są ćwiczenia mające na celu zgięcie grzbietowe stopy. W razie stanów zapalnych konieczne mogą być antybiotyki, a uzupełnieniem leczenia mogą być leki flebotropowe.

Osoby czytające o Zespół pozakrzepowy - przyczyny i objawy zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl