Money.plTechnologie dla biznesuChorobyZespół Sjogrena - choroba autoimmunologiczna
rozwiń
Fot. cpradi/CC/flickr

Zespół Sjogrena jest to choroba autoimmunologiczna. Zespół Sjogrena należy do grupy kolagenoz. W wyniku jej następuje wyniszczenie komórek ślinianych oraz gruczołów łzowych. Nazwa pochodzi od nazwiska szwedzkiego okulisty Henrika Sjogrena, który jako pierwszy przedstawił dokładny opis choroby. W przypadku tej choroby występują także zmiany stawowe RSZ.

Przyczyny

Przyczyna choroby jest tak naprawdę bliżej nieznana. Uważa się, że czynnikiem, który może spowodować zachorowalność są po prostu wirusy, ale także ma to związek immunogenetyczny z antygenami zgodności tkankowej.

Objawy:

  • -Suche zapalenie rogówki
  • -Suche zapalenie spojówki
  • -Suchość błony śluzowej jamy ustnej
  • -Nacieki zapalne z limfocytów

 

Diagnoza

W przypadku diagnostyki szereg badań, które mogą nam to ułatwić jest naprawdę bardzo długi. U chorego stosuje się przede wszystkim badania krwi OB. Może ona wykryć naprawdę wiele czynników stanowiących o zachorowalności. Pierwszym z nich jest na przykład niedokrwistość, może także stanowić o zespole Sjogrena występujące przeciwciała oraz leukopenia. Dodatkowo wykonuje się oczywiście badania okulistyczne. Opierają się one przede wszystkim na ocenie stanu rogówki oraz krystalizacji łez i śliny.

Leczenie

Leczenie choroby jest bardzo ważne, ponieważ u jednego procenta pacjentów z tymi objawami zauważone rozwinięcie się chłoniaka złośliwego. Leczenie polega przede wszystkim na podawaniu choremu sztucznych łez oraz śliny. Z środków farmakologicznych stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Osoby czytające o Zespół Sjogrena - choroba autoimmunologiczna zainteresowały następujące choroby
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl