Money.plTechnologie dla biznesuDiety i żywienieDieta Dash

Fot. aldomurillo/iStockphoto

Dieta Dash zalecana początkowo przy wspomaganiu leczenia nadciśnienia tętniczego, może być również stosowana u osób, które chorują na cukrzyce typu 2, nie tylko ze względu na jej korzystny wpływ na regulację ciśnienia tętniczego, ale również dlatego, że może sprzyjać redukcji masy ciała oraz zmniejszeniu obwodu pasa.

 

 

 

Powinniśmy jednak pamiętać o ty, że przed zastosowaniem jakiejkolwiek diety, powinniśmy się upewnić, czy dana kuracja jest dla nas bezpieczna i zdrowa. Dotyczy to zarówno diet jak i kuracji odchudzających, które czasami są programami wspomagającymi leczenie niektórych schorzeń.

 


 

Dieta Dash opracowana została przez amerykańskich naukowców, którzy wynaleźli związek pomiędzy spożywanymi pokarmami a wartością ciśnienia. Naukowcy z Narodowego Instytutu Serca, Płuc oraz Układu Krwiotwórczego, bardzo długo zastanawiali się, w jaki sposób dieta może stać się częścią profilaktyki w chorobach, które związane są z nadciśnieniem. Precyzyjna analiza czynników, które sprzyjają rozwojowi nadciśnienia oraz badania przeprowadzone na kilkuset osobach wykazały, że dieta Dash pomaga w obniżyć ciśnienie skurczowe, średnio o około 6mm/Hg oraz ciśnienie rozkurczowe o 3mm/Hg. Najważniejsze jest jednak to, że pierwsze spadki ciśnienia dało się zaobserwować już po dwóch tygodniach stosowania tej metody odżywiania się.

zdrowie, odchudzanie, żywienie, dieta dash
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl