Money.plTechnologie dla biznesuDiety i żywienieDieta Kopenhaska

Fot. shapecharge/iStockphoto

Dieta Kopenhaska, inaczej nazywana dieta cud, szwedzka lub duńska, polega na stosowaniu przez 13 dni, ustalonego z góry menu. Najważniejszym aspektem jest to aby diety nie skracać bądź też nie wydłużać. Zastosowanie tego sposobu jedzenia ma ma na celu pobudzenie przemiany materii oraz uregulowanie metabolizmu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają silną wolę, należy ona do jednej z najbardziej rygorystycznych diet na świecie.


Istnieje kilka teorii dotyczących miejsca powstania diety, jedna z nich mówi o tym, że dieta ta powstała w rządowym szpitalu w Kopenhadze, kolejna, że powstała w szwedzkiej klinice w Mayo.


Dieta kopenhaska - pomimo tego, że trwa tylko 13 dni - jest bardzo restrykcyjna oraz wymagająca a efekty są dla wielu kobiet piorunujące. Bywają osoby, które chudną nawet 15 kg, choć średni spadek wagi ciała przez te 13 dni wynosi od 4 do 8 kg. Oczywiście tak szybki efekt wywołuje wiele kontrowersji. Liczba zwolenników diety kopenhaskiej jest równa liczbie jej przeciwników.


Zaletą tego sposobu żywienia jest to, że usprawnia on metabolizm i na pewien czas powoduje niechęć do objadania się i sięgania po wszelkiego rodzaju słodycze. Tak jak w każdym przypadku od silnej woli osób, które podjęły wyzwanie będzie zależało, czy utrzymają one swoją wagę, czy też szybko wrócą do stanu sprzed kuracji. By efekty diety utrzymały się jak najdłużej warto zmienić nieco swoje nawyki żywieniowe:


  1. wyeliminować z diety nadmiernie kaloryczne potrawy,
  2. częściej sięgać po owoce i warzywa, zwiększyć ilość posiłków do pięciu o ograniczyć ich objętość,
  3. przyjmować więcej płynów.

 

W przypadku każdej diety aby popracować nad własnym samopoczuciem i wzmocnieniem kondycji warto również pomyśleć o aktywności fizycznej. Przede wszystkim jest to dieta bardzo restrykcyjna i nie wszyscy są w stanie ją przestrzegać.

odchudzanie, kalorie, dieta kopenhaska, masa ciała
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl