10 lokomotyw wielosystemowych

PKP Cargo chce nabyć lokomotywy wielosystemowe. W związku z tym, już niedługo ogłosi przetarg na zakup 10 nowych lokomotyw.

PKP Cargo

Lokomotywy posłużą do obsługi przewozów do Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii, Belgii, Węgier, Holandii i włoskich stacji granicznych. - Operacje za granicą stanowią coraz ważniejszy element działalności PKP Cargo. W pierwszym kwartale 2014 roku przewozy tranzytowe oraz importowe i eksportowe stanowiły łącznie 53 proc. wszystkich przewozów zrealizowanych przez spółkę. Dywersyfikacja źródeł przychodów na rynki zagraniczne jest jednym z elementów strategii przewoźnika. Pod względem udziału w przychodach od zagranicznych klientów zewnętrznych prym wiodą firmy z Niemiec (31 proc.), Czech (18 proc.) i Słowacji (12 proc.). PKP Cargo posiada uprawnienia pozwalające na samodzielne realizowanie przewozów na terenie Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Belgii, Holandii, Węgier oraz na części normalnotorowej infrastruktury na Litwie - podaje PKP Cargo w komunikacie.

Przewoźnik chce, aby nowe lokomotywy trafiły do niego już 2016 i 2017 roku, wartość inwestycji to około 200 milionów złotych. - Powiększenie parku taborowego o kolejne lokomotywy wielosystemowe jest naturalną konsekwencją realizowania strategii PKP Cargo.. Pozwoli nam to na wzmocnienie pozycji na rynkach ościennych. Nasze lokomotywy mogą jeździć już w ośmiu krajach, przez które przebiegają i krzyżują się główne szlaki transportowe Europy. To potencjał, który będziemy wykorzystywać - zaznacza Adam Purwin, prezes PKP Cargo.

Przewoźnik z powodzeniem używa lokomotyw wielosystemowych poza granicami kraju. Cargo planuje zwiększenie liczby przewozów zagranicznych, dlatego spółka zdecydowała się na powiększenie taboru. - Sukcesywnie zwiększamy zasięg terytorialny, na którym możemy wozić towary, i dlatego chcemy dysponować odpowiednią liczbą lokomotyw, którymi wykonamy przewozy dla naszych klientów za granicą - ocenia Wojciech Derda, członek zarządu PKP Cargo ds. operacyjnych.

Joanna Lipińska-Kaźmierska

j.lipinska-kazmierska@energiamax.pl

inwestycje, ue, europa, gospodarka, unia europejska, przemysł, transport, pkp cargo, innowacje, informacje, aktualności, lokomotywa, energia i ekologia - energetyka, energia-pl.pl, energiamax.pl, lokomotywy wielosystemowe, park taborowy, przewozy zagraniczne
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie