21,5 tony na hektar. Tyle CO2 pochłania las

21,5 tony na hektar. Tyle CO2 pochłania las

Fot. Nova/CC BY-SA 3.0/wikipedia

Z przeprowadzonych analiz wynika, że sosnowy las jest silnym pochłaniaczem dwutlenku węgla. Badania przeprowadzone były na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Jak poinformował na stronie internetowej resort środowiska, podczas zakończonej we wtorek konferencji w Mierzęcinie zostały przedstawione niepublikowane dotąd wyniki badań naukowych. Wynika z nich, że kilkudziesięcioletni sosnowy las jest silnym pochłaniaczem dwutlenku węgla. - Średnia roczna ilość gazu pochłoniętego z atmosfery przez las wynosi 21,5 tony na każdy hektar - podaje ministerstwo.

Przez cztery lata na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych badano proces pochłaniania CO2 z atmosfery przez ekosystem leśny. Zasadniczym celem projektu było określenie rocznej różnicy między wielkością emisji CO2 a ilością tego gazu pochłoniętą przez las w nadleśnictwie Tuczno.

Pomiary pochłaniania CO2 w czasie rzeczywistym nad lasem mają pionierski charakter. Otrzymane wyniki są obiecujące z punktu widzenia wpływu lasów na ogólny krajowy bilans dwutlenku węgla i mogą mieć wpływ na przyszłą politykę klimatyczną - dodaje resort.

ekologia, co2, las
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
tym gorzej dla prawdy
62.148.65.* 2012-06-21 10:35
Jeszcze trochę i okaże się,że Ziemia okrągłą jest.