Akcja ratunkowa w jaskini Riesending kosztowała 1,5 mln euro. Efekt? [WIDEO]

Akcja ratunkowa w jaskini Riesending kosztowała 1,5 mln euro. Efekt?

Fot. PrntScreen z YouTube

Po groźnym wypadku i spektakularnej akcji ratowniczej Niemcy zamknęli na klucz swoją najgłębszą i najdłuższą jaskinię. Chodzi o grotę Riesending w bawarskich Alpach. Wejście do niej zostało zagrodzone stalową kratą, bo ratownicy obawiają się najazdu śmiałków, próbujących penetrować jaskinię.

Większości Niemców jeszcze do niedawna niewiele mówiła nazwa Riesending. W połowie czerwca o istnieniu jaskini usłyszeli już niemal wszyscy. Niemcy przez blisko dwa tygodnie śledzili bowiem spektakularną akcję ratunkową rozgrywającą się w jaskini.

Ratownicy wyciągali z niej ciężko rannego speleologa, który uległ wypadkowi na głębokości 1000 metrów. Ale lokalnych władz wcale nie cieszy medialny szum wokół Riesending - najdłuższej i najgłębszej niemieckiej jaskini, którą odkryto zaledwie 18 lat temu. Obawiając się inwazji domorosłych grotołazów i w konsekwencji kolejnych wypadków, jaskinia została właśnie zamknięta.

Klucz do stalowej kraty wydawany będzie tylko naukowcom. Niezbędne będzie też wykupienie ubezpieczenia. Szacuje się, że ostatnia akcja ratunkowa w Riesending kosztowała ponad 1,5 miliona euro.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie