Alarmujący raport. Zwierzęta szybciej wymierają

Alarmujący raport. Zwierzęta szybciej wymierają

Fot. Attis/PD/wikipedia

W ostatnich 150 latach tempo wymierania ptaków i ssaków zwiększyło się czterokrotnie, 61 tys. gatunków zwierząt jest wpisanych na listę gatunków zagrożonych - przypominają ekolodzy z WWF w przypadającym w czwartek Światowym Dniu Zwierząt.

Jak podkreślili ekolodzy, tego dnia chcą zwrócić uwagę Polaków na zagrożenie wyginięciem zwierząt i zachęcić do wspierania ich ochrony.

Główną przyczyną wymierania zwierząt jest utrata naturalnych siedlisk, emisja zanieczyszczeń i nielegalny handel zagrożonymi gatunkami - zaznaczyli ekolodzy.

Jak podała WWF, na podstawie badań przeprowadzanych od lat 70., liczebność ok. 3 tys. gatunków ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb zmniejszyła się w skali globalnej o jedną trzecią. Największy spadek odnotowano w strefie tropikalnej, gdzie populacja zwierząt lądowych zmniejszyła się o ponad 40 proc., a populacja zwierząt żyjących w morzu nawet o 60 proc. W morzach dramatyczny spadek liczebności - o 74 proc. w ciągu 50 lat - został odnotowany w przypadku dorsza atlantyckiego. Z kolei na lądzie liczebność tygrysów zmniejszyła się aż o 70 proc. - powiedział cytowany Paweł Średziński z WWF Polska.

Ekolodzy zawracają uwagę na nielegalny handel zwierzętami, szczególnie tymi, które są zagrożone wymarciem.

Do Polski co roku trafiają dziesiątki tysięcy egzotycznych zwierząt nielegalnie odławianych w naturze. Najczęściej przemycane gatunki to egzotyczne papugi, węże, żółwie i jaszczurki. Większość z nich ginie w czasie transportu, a zwierzęta osłabione podróżą i hodowane w nieodpowiedni sposób często podzielają ich los - zaznaczyli aktywiści.

Według Średzińskiego, jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z tym procederem jest po prostu niekupowanie egzotycznych zwierząt. WWF chcąc uświadomić w tym względzie najmłodszych Polaków zaprasza szkoły podstawowe do udziału w projekcie edukacyjnym Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły.

Jak zauważają ekolodzy, coraz częściej sprowadzane są do Polski nielegalne produkty wytworzone ze zwierząt. Chodzi przede wszystkim o produkty tzw. tradycyjnej medycyny azjatyckiej, w tym preparaty zawierające sproszkowany róg nosorożca, który podobno ma leczyć raka.

W 2011 roku na polskich przejściach granicznych celnicy znaleźli ponad 12 tys. nielegalnych okazów, a wśród nich ponad 9,5 tys. produktów tradycyjnej medycyny azjatyckiej - dodali ekolodzy.

W Polsce rejestr zagrożonych gatunków prowadzi Polska Akademia Nauk w Krakowie. Na wzór międzynarodowej Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych została stworzona Polska Czerwona Księga Zwierząt, zawierająca listę zwierząt zagrożonych wyginięciem w naszym kraju. Gatunkami skrajnie zagrożonymi są m.in. głuszec, kozica, łosoś, rybitwa czubata, sokół wędrowny i wąż Eskulapa.

W wodach Bałtyku żyje także jeden ze skrajnie zagrożonych wyginięciem ssaków. To morświn - jedyny przedstawiciel waleni w tym akwenie. Ich liczba szacowana jest na ok. 100 osobników.

Światowy Dzień Zwierząt (World Animal Day) obchodzony jest 4 października w dniu wspomnienia w Kościele rzymskokatolickim św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt i ekologii. Dzień zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week) trwający do 10 października.

Czytaj więcej w Money.pl
Alarm: na targach sprzedają chore zwierzęta
Zdarzają się także akty przemocy wobec zwierząt: kopanie, wykręcanie ogonów, szarpanie za uszy, zrzucanie z wysokich samochodów.
zwierzęta, raport, wwf, ptaki, wymieranie, ssaki
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
wojtasso
89.75.53.* 2012-10-06 19:18
Własnie 7 mld ludzi, w wiekszosci potrzebujacych energii bo juz nikomu sie d..y nie chce ruszac, potrzebujacych ziemi zeby hodowac trzode i bydlo na hamburgery. A za tym ida emisje CO2, wymieranie zwierzat i otylość ludzi. Niech nam PKB rośnie w siłe tak jak nasze brzuchy hey
Więcej randapu
81.219.114.* 2012-10-05 08:35
Też żałuję,że szybciej zeżarliśmy niedźwiedzie jaskiniowe niż one nas.Panie Malthus, daj pan dobry przykład i nie rozmnażaj się.
hamulec postępu
83.4.98.* 2012-10-04 18:19
Zdziwieni? 150 lat temu po Ziemi chodziło jakieś 1,5 - miliarda ludzi. Obecnie chodzi 7 miliardów.
Muszą gdzieś mieszkać i coś jeść.
A więc dalej: Idźcie i rozmnażajcie się ... a za 30 lat będziecie masowo umierać ... z głodu.