Amerykanie będą eksportować gaz na Ukrainę

Amerykanie będą eksportować gaz na Ukrainę


Stany Zjednoczone chcą eksportować gaz do Europy w tym na Ukrainę. Celem tego działania ma być zmniejszenie wpływu Rosji na pozostałe kraje Europy.

Wydarzenia na Krymie

Jak donosi New York Times zajścia na Krymie zostały uznane przez USA za rosyjską agresję na Ukrainę. Właśnie te wydarzenia miały wpływ na nowy kierunek polityki gazowej i energetycznej Stanów Zjednoczonych. Departament Stanu USA planuje wykorzystać boom na amerykański gaz. Przy okazji pozbawiając Rosję bardzo ważnej karty przetargowej jaką jest rosyjski gaz. - Dla Rosji dostawy energii są istotne - w tym samym stopniu co rosyjska armia - aby utrzymać w uścisku Ukrainę i inne kraje byłego Związku Radzieckiego - pisze NYT.

Największy eksporter vs. największy producent

W obecnej chwili to właśnie Rosja jest największym na świecie eksporterem gazu ziemnego, ale Stany Zjednoczone dzięki rewolucji łupkowej są jego największym producentem. Teraz także USA chce eksportować gaz, zostały już nawet wydane pierwsze pozwolenia. Dodatkowo 21 firm złożyło wnioski na budowę terminali portowych, aby móc eksportować LNG. Cześć wniosków uzyskała już pozytywną opinię. Jak donosi Głos Rosji zapotrzebowanie na rosyjski gaz w Unii Europejskiej wciąż rośnie, zużywamy go coraz więcej. Dlatego dywersyfikacja źródeł dostaw gazu, bardzo by się nam przydała. Byłby to może początek, chociaż częściowego uniezależnienia się od Rosji.

Źródło: Razem o Łupkach/Głos Rosji

Joanna Lipińska - Kaźmierska

j.lipinska-kazmierska@energia-pl.pl

gaz, inwestycje, energetyka, ue, usa, gospodarka, unia europejska, rosja, paliwa, przemysł, ukraina, stany zjednoczone, wydobycie, ekologia, budowa, innowacje, informacje, lng, krym, aktualności, gaz łupkowy, energia i ekologia - energetyka, energia-pl.pl, gazoport lng, energiamax.pl, eksport gazu zimnego
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie
ProstoTV.
83.4.27.* 2014-04-14 18:56
Jak zwykle Amerykanie korzystają na niemocy innych i światowym kryzysie. Szukają zysku nawet na Ukrainie. Jednak ich szanse na przebicie takiego potentata jakim jest Rosja w dostawie gazu, widzę znikomo.
.,.
81.190.62.* 2014-04-08 21:04
Amerykanie dostarczą gaz Ukrainie za darmo ...
lipot
87.205.67.* 2014-03-26 15:57
Majątek przejęty przez Rosjan na Krymie ma określoną wartość. Ukraina powinna domagać się odszkodowania za zabór mienia. Nie musi przy tym wcale uznawać aneksji Krymu. Na pierwszy rzut oka widać, że to wielokrotnie przekracza zadłużenie Ukrainy wobec wschodniego sąsiada. Związki gospodarcze z Rosją muszą ulec znacznemu ograniczeniu.