Awaria elektrowni atomowej w Bułgarii

Awaria elektrowni atomowej w Bułgarii

Fot. cnythzl/iStockphoto

Jeden z dwóch reaktorów w bułgarskiej elektrowni atomowej w Kozłoduju został wyłączony dzisiaj w wyniku awarii, po włączeniu się systemu bezpieczeństwa - poinformowała służba prasowa siłowni. Nie doszło do wycieku radioaktywnego, nikt nie ucierpiał.

Przyczyną stała się usterka w jednym z turbogeneratorów, która spowodowała wyłączenie turbiny, a później i samego reaktora. Usterka nastąpiła w konwencjonalnej (niejądrowej) części reaktora. Powołano komisję, która ma zbadać przyczyny awarii.

Trzy dni wcześniej reaktor został włączony po planowanym corocznym remoncie, który trwał od 15 września do 20 października, i załadowaniu świeżym paliwem.

W jedynej bułgarskiej siłowni atomowej w Kozłoduju na Dunaju działają dwa reaktory produkcji rosyjskiej typu WWER o mocy 1000 megawatów każdy. Kozłodujska elektrownia zapewnia ok. 35 proc. produkowanej w kraju energii elektrycznej. Cztery starsze reaktory zamknięto stopniowo w latach 2002-2006 ze względów bezpieczeństwa. Ich wyłączenie było jednym z warunków przyjęcia Bułgarii do UE w 2007 r.

W marcu br. Bułgaria zrezygnowała z budowy drugiej elektrowni atomowej, która miała powstać w oddalonym o około 100 km na wschód mieście Belene, również leżącym nad Dunajem. Powodem były wysokie koszta inwestycji.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie chcą nowej atomówki. Będzie referendum
Opozycyjna Bułgarska Partia Socjalistyczna przekazała ponad 770 tys. podpisów pod wnioskiem o zorganizowanie referendum o przyszłości energetyki jądrowej w kraju.
Gigantyczny przekręt przy budowie elektrowni?
Według raportu doszło do bardzo poważnych nadużyć przy zamówieniach państwowych od 2006 r., kiedy z rosyjskim Atomstrojeksportem podpisano wstępne porozumienie o dostawę dwóch reaktorów.
Bułgarzy na tej decyzji zaoszczędzą miliard
Rząd w Sofii zdecydował się na rozbudowę elektrowni w Kozłoduju.

bułgaria, awaria, elektrownia atomowa, kozłoduj
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Xaveri
178.42.7.* 2012-10-23 18:36
niedługo będą nas informować o awarii żarówki w kiblu w elektrowni atomowej.....