Awaria elektrowni Fukushima. Oczyszczanie potrwa dłużej

Awaria elektrowni Fukushima. Oczyszczanie potrwa dłużej

Fot. HAP/Quirky China News / Rex Feat/EAST NEWS

Japońskie władze poinformowały o opóźnieniach w usuwaniu radioaktywnych skażeń na terenach wokół elektrowni atomowej w Fukushimie. Tokio podkreśliło, że ewakuowani w 2011 roku mieszkańcy będą mogli wrócić do swych domów za kilka lat.

Przedstawiciele ministerstwa środowiska zrewidowali harmonogram oczyszczania sześciu z 11 miast znajdujących się na terenie zamkniętej strefy wokół elektrowni nuklearnej w Fukushimie. Pierwotnie zakładano, że ewakuowani w 2011 roku ludzie wrócą do swych domów w marcu 2014 roku.

Na razie nikt nie dostał pozwolenia na stały powrót do strefy zero. Rząd wydaje jedynie jednorazowe zgody na krótkie wizyty w niektórych miejscach znajdujących się wokół uszkodzonej elektrowni.

- Musimy wydłużyć proces oczyszczania o rok, dwa albo trzy, na razie nie zdecydowaliśmy dokładnie o ile - powiedział minister środowiska Shigeyoshi Sato. W jego ocenie opóźnienia wynikają m.in. z braku miejsca na składowanie radioaktywnych odpadów. Według informacji gazety Asahi rząd w Tokio planuje wydłużyć proces oczyszczania do trzech lat.

W marcu 2011 roku Japonię nawiedziło silne trzęsienie ziemi, a w wybrzeże uderzyła fala tsunami, która poważne uszkodziła jeden z reaktorów w elektrowni Fukushima. Jej operator, firma TEPCO stale walczy ze skutkami katastrofy, w tym regularnymi wyciekami skażonej wody.

elektrownia, atom, opóźnienia, fukushima
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Dlaczego1
31.11.150.* 2013-10-21 22:13
Dlaczego piszecie, że jeden uszkodziła, skoro trzy są w 100% stopione i do dziś nie wiadomo nawet gdzie są. Poza tym były 4 eksplozje.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/