Bez niespodzianek


Nadchodzący tydzień nie zaskoczy nas ani podwyżkami, ani znaczącymi spadkami cen na stacjach paliw, ale czy taka "nuda" może doskwierać?

Gdy myślimy o cenach paliw, to jeśli bardzo nie wyczekujemy obniżki cen, to życzymy sobie, żeby było - cytując klasyka - jak w polskim filmie: nuda, nic się nie dzieje. I właśnie taka pora teraz nastała. Krajowe rafinerie oferują paliwa w cenach zbliżonych do tych sprzed miesiąca, a to oznacza, że nie zmieniają się także koszty tankowania na stacjach benzynowych.

Na rynku hurtowym w piątek, 20 grudnia, średnia hurtowa cena diesla była niższa od tej sprzed tygodnia zaledwie o 12 zł i wynosi 4195,90 zł. Jesienne wahania cenowe sprawiły, że od połowy listopada cena oleju napędowego zaczęła coraz wyraźniej oddalać się od ceny benzyny - dziś różnica pomiędzy tymi paliwami wynosi w hurcie 126,80 zł.

Z analiz e-petrol.pl wynika, że do świąt Bożego Narodzenia zarówno PKN Orlen jak i Grupa Lotos mogą nieznacznie zmienić ceny paliw napędowych. W przypadku oleju napędowego podwyżki w cennikach hurtowych mogą wynieść kilkanaście złotych na 1000 l, benzyny mogą w hurcie podrożeć zaledwie o ok. 4-8 zł.

Na rynku detalicznym w najbliższych dniach przeciętna cena benzyny 95 powinna mieścić się w przedziale 5,26-5,35zł za litr, minimalnie taniej, niż obecnie może być oferowany diesel, który właściciele stacji paliw mogą oferować po 5,30-5,40 zł/l. Lekkiej korekcie cenowej powinna zostać poddana cena autogazu w zależności od regionu i typu stacji cena litra LPG będzie wynosić 2,63 - 2,70 zł.

Źródło: e-petrol.pl

Oprac.: M. Beślerzewska

gospodarka, paliwa, benzyna, transport, rafinerie, olej napędowy, informacje, ceny paliw, rynek hurtowy, gaz lpg, aktualności, energia i ekologia - energetyka, energia-pl.pl, rynek detaliczny paliw, rynek hurtowy paliw, rynek detaliczny
Energia-pl.pl
Czytaj także
Polecane galerie