Big Jump - akcja ekologów ws. zanieczyszczenia wód w Europie

Big Jump - akcja ekologów ws. zanieczyszczenia wód w Europie

Fot. sxc/cc/Marijnvb

Ekologiczne gry i zabawy zostaną zorganizowane w niedzielę w całej Polsce w ramach ogólnoeuropejskiej akcja Big Jump. Ma ona zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia wód w Europie. W jej ramach ekolodzy zachęcają, by w niedzielę o godz. 15 choć na chwilę wejść np. do rzeki, stawu, jeziora.

Big Jump to akcja mająca zamanifestować poprzez wejście do wody - rzek, stawów, czy jezior - poparcia dla idei czystych rzek - mówił PAP prezes Klubu Gaja Jacek Bożek Bożek. "W niedzielę będziemy w całej Polsce od Beskidów po Morze Bałtyckie" - zapewnił ekolog.

Przypomniał, że zgodnie z unijną Ramową Dyrektywą Wodną, do 2015 roku we wszystkich krajach członkowskich wody powierzchniowe powinny uzyskać dobry stan ekologiczny.

Poinformował, że w tym roku happeningi odbędą się m.in. nad Wisłą w Warszawie przy Pomniku Saperów, nad rzeką Świder w Otwocku, Biebrzą w Goniądzu, Muchawką w Siedlcach, Stępnicą w Goleniowie, Białą w Bielsku-Białej, potokiem Zimnik w Lipowej i nad Morzem Bałtyckim w Helu. W tych miejscach organizowane będą m.in. ekologiczne gry i zabawy. Organizacja przekonuje, aby w akcję włączyły się kolonie, szkoły, ośrodki wypoczynkowe.

Resort środowiska poinformował, że w warszawskiej akcji ma wziąć udział minister Marcin Korolec.

Big Jump jest częścią programu edukacyjnego "Zaadoptuj rzekę", realizowanego od 2005 roku. Dotąd społecznych opiekunów znalazło 670 rzek, potoków i jezior. Program był nominowany do tytułu The Best Practice dla najlepszego programu środowiskowego w Unii Europejskiej (2008).(PAP)

mick/ je/

ekologia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie