Biopaliwa z wodorostów? Są pierwsze hodowle

Biopaliwa z wodorostów? Są pierwsze hodowle

Fot. Yoruno/CC BY-SA 3.0/wikimedia

Naukowcy zamierzają produkować biopaliwa z dużych morskich glonów. Specjalne farmy założono na morzu u wybrzeży Szkocji, Norwegii i Irlandii.

Jeden z eksperymentów prowadzony jest w pobliżu szkockiej wyspy Kerrera. W lutym naukowcy założyli tam hodowlę wodorostów. Wykorzystali jedenaście różnych metod, by sprawdzić w jakich warunkach te duże glony rozwijają się najszybciej. Teraz zbierają plony.

- Badamy gatunek o nazwie listownica cukrowa. W ciągu dwóch lat chcemy sprawdzić na jakich strukturach te rośliny rozwijają się najlepiej; docelowo jedna taka uprawa ma mieć powierzchnię 250 metrów kwadratowych - mówi członek ekipy badawczej, dr Phil Kerrison.

Zdaniem sceptyków biopaliwa z wodorostów byłyby zbyt drogie. Ale zwolennicy podkreślają, że te rośliny nie potrzebują ani ziemi uprawnej, ani słodkiej wody do podlewania. Dodają, że duże, komercyjne morskie uprawy mogą stać się rzeczywistością za dziesięć lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Rewolucja w produkcji biopaliw?
Produkcja biomasy w środowisku morskim na dużą skalę w celu otrzymania biopaliw po raz pierwszy została zastosowana w latach sześćdziesiątych XX wieku. Chociaż hodowla zakończyła się porażką z powodu...
Jak zredukować emisję CO2 o 25 procent
Ustawodawcy i ekolodzy koncentrują się raczej na dostawcach, np. na elektrowniach. Okazuje się, że to za mało.
Celebryci sprzątają Tatry
Akcja będzie miała wymiar międzynarodowy, bo w tym roku włączą się w nią Słowacy.
biopaliwo, wodorosty, glony
IAR
Czytaj także
Polecane galerie