Bociany pod ścisłym nadzorem. Można je oglądać w internecie

Bociany pod ścisłym nadzorem. Można je oglądać w internecie

Fot. alexbruda /sxc.hu

Gniazdo bocianie w Przygodzicach (Wielkopolskie) zamieszkuje od niedzieli para bocianów, którą można oglądać w internecie. Do pierwszego ptaka, który pojawił się w ubiegły poniedziałek, dołączył kolejny - poinformował organizator projektu Blisko bocianów Paweł T. Dolata.

Już od ośmiu lat, dzięki kamerze, internauci i ornitolodzy obserwują boćki z Przygodzic na stronie www.bociany.ec.pl. Młode, które przychodzą na świat, otrzymują imiona nadane przez internautów.

- Dziś rano przyleciał drugi bocian, już w 4. minucie znajomości skonsumowały związek. Pierwszych jaj w gnieździe można spodziewać się już w środę - powiedział PAP Dolata.

Od 2006 transmisje z gniazda w Przygodzicach obejrzało około 5 milionów internautów z ponad 200 krajów. Wśród oglądających byli internauci m.in. z USA, Chin, Brazylii, Panamy, Zaruby, Kajmanów, Nepalu, Belize, Boliwii, Laosu, Wietnamu, Australii, Gwinei Równikowej, Mikronezji, Surinamu, Bhutanu. 11 kwietnia br. do państw, z których obserwowano gniazdo, dołączył Watykan.

Gniazdo położone jest na skraju doliny rzeki Barycz. Podglądane ptaki żerują w dużej części na terenie największego w Polsce Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy, będącego jednocześnie Obszarem Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.

Kamerę zamontowano na bardzo stabilnym wysięgniku. Jej oko zagląda niemal do wnętrza gniazda, ale jak zapewniają organizatorzy projektu, urządzenie nie przeszkadza ptakom - jest nieruchome i odchylone na bok.

W sezonie stronę o przygodzickich bocianach odwiedza kilkanaście tysięcy osób. O zainteresowaniu projektem świadczy też fakt, że strona internetowa z obrazem z kamery jest na 3. miejscu w światowym rankingu prawie 1300 stron o ptakach.

W ubiegłym roku bociania para z Przygodzic miała pięć jaj, z których wykluły się pisklęta, z powodu suszy rodzice wyrzucili dwa najsłabsze pisklaki z gniazda.

ekologia, ochrona, bocian
PAP
Czytaj także
Polecane galerie