Broad Peak: Dziś ostatni dzień wypatrywań himalaistów

Broad Peak: Dziś ostatni dzień wypatrywań himalaistów

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Wielki sukces polskich himalaistów zakończył się dramatem. Kierownictwo wyprawy twierdzi, że nie ma szans na to, by odnaleźć Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbekę.

Na zdj. od prawek: kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki, Adam Małek, Tomasz Kowalski, Adam Bielecki i Maciej Berbeka podczas konferencji prasowej w Warszawie dotyczącej zimowej wyprawy na Broad Peak.

Dziś polska załoga wyprawy na Broad Peak zamierza opuścić bazę i schodzić na dół. Na wszelki wypadek ma jednak zostawić namioty w obozie, pierwszym, drugim i trzecim.

Śladów zaginionych cały czas wypatrują dwie ekipy: dwóch Pakistańczyków w obozie III na siódmym kilometrze i polska ekipa w bazie na 4900 metrach. Pozostaną tam, dopóki pozwoli na to pogoda. Kiedy zacznie się zmieniać, jak tłumaczy kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki, wszyscy zaczną schodzić.

- Zejdziemy, bo wtedy żadna obserwacja nie ma sensu. Muszę dbać też o bezpieczeństwo tych, którzy tu są - dodał.

Broad Peak zimą polska ekspedycja zdobyła jako pierwsza. Na szczyt, oprócz Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbeki, weszli też Adam Bielecki i Artur Małek, ale oni zdołali zejść do bazy. Z dwoma pierwszymi od wielu godzin nie ma żadnego kontaktu. Zdaniem szefa projektu Polski Himalaizm Zimowy, Artura Hajzera, jest niemal pewne, że obaj nie żyją.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe doniesienia o polskich himalaistach
Kierownik wyprawy Krzysztof Walicki nakazał wycofać się z tego obozu uczestnikom wyprawy, którzy wypatrywali zaginionych.
Dwaj polscy himalaiści zaginieni
Na ich poszukiwanie udali się pakistańscy wspinacze. Nie znaleźli jednak zaginionych Polaków.
Strefa śmierci. To ona jest najgorsza dla himalaistów
Na dużej wysokości najbardziej niebezpieczne jest niedotlenienie organizmu powodujące obrzęk płuc oraz mózgu - twierdzi dr Patryk Krzyżak.
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
sdfgsdf
89.70.214.* 2013-03-09 08:05
Beskidy też są piękne
Antonius
83.25.223.* 2013-03-08 14:19
amen dla kozaków pochłaniających żarówki świetlowe
pgrze
217.172.234.* 2013-03-08 12:23
oby cud sie zdarzyl........
Zobacz więcej komentarzy (15)