Burze we Francji. Grad zniszczył ponad 4 tys. hektarów winnic

Burze we Francji. Grad zniszczył ponad 4 tys. hektarów winnic

Fot. Andrew Fogg
Burze z gradobiciem, które przeszły przez region l'Entre-deux-Mers w Akwitanii na południowym zachodzie Francji zniszczyły między 4 a 5 tys. hektarów winnic w okolicach słynących z produkcji win typu bordeaux - podaje Le Figaro.

W niektórych miejscach po 10 minutach gradobicia uprawy winorośli zostały zniszczone w 100 procentach.

Grad zdewastował tylko 5 proc. winnic w okolicy, skąd pochodzą takie wina jak entre-deux-mers, bordeaux, bordeaux superieur i tzw. małe apelacje. Apelacja to prawnie określony region produkcji danego wina.

Grad wielkości przepiórczych jaj zniszczył w różnym stopniu winnice, lecz niektóre z nich zdewastowane są w 100 procentach. Grupa producentów win nie była ubezpieczona, toteż regionalne władze stowarzyszenia rolników (FDSEA) zapowiedziały przeprowadzenie w poniedziałek wizji lokalnej i ewentualne udzielenie tymczasowej pomocy. Najpierw przeprowadzone zostaną jednak stosowne ekspertyzy - poinformował sekretarz generalny FDSEA w departamencie Żyrondy Jean-Michel Bedecarrax.

Jeden z nieubezpieczonych winiarzy Philippe Carille z miejscowości Sainte-Colombe powiedział lokalnej gazecie, że widział jak jego 23-hektarowa winnica jest dewastowana przez gradziny w formie dysków do gry we frisbee.

Władze departamentu Żyrondy, po obejrzeniu winnic, w których nie zostało ani jedno grono, ani jeden liść zapowiedziały posiedzenie kryzysowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Spadło 20 litrów deszczu na metr. Klęska!
Wyrwane przez wichurę drzewa zablokowały kilkadziesiąt odcinków dróg i 20 linii kolejowych. 10 tys. gospodarstw domowych nie ma prądu. Wichura zerwała dachy wielu domów.
Ogromne zniszczenia. Nie będzie wina?
Burza gradowa zniszczyła wiele winnic w regionie Douro. W niektórych miejscach grad miał wielkość dużych monet.
Przemysł winiarski ucierpi. Wszystko przez...
Zagrożonych jest nawet 73 procent obszarów, które obecnie dysponują odpowiednimi warunkami do uprawy tej rośliny.
grad, winnice, zniszczył
PAP
Czytaj także
Polecane galerie