Dach zamiast ogródka. Też możesz taki mieć [WIDEO]

Dach zamiast ogródka. Też możesz taki mieć

Fot. Jeff McNeill/CC BY-SA 2.0/Flickr

Za metr kwadratowy trzeba zapłacić równowartość kilkuset złotych. Ale dzięki temu urządzisz sobie ogród nawet w samym centrum betonowej metropolii.

Czym jest zielony dach? To jedyna na świecie elewacja, która naprawdę żyje. Wystarczy odpowiednio przygotować podłoże, zasiać trawę, posadzić kwiaty czy urządzić grządki. Tak można zagospodarować całą przestrzeń dachu. I przy okazji oszczędzić na klimatyzacji i ogrzewaniu, bo naturalny koc z roślin to świetny sposób na izolację.

To tam zaczęły powstawać zielone dachy

Ludzie od blisko 2 tysięcy lat sadzili rośliny na szczycie budynków. Spektakularnym przykładem są babilońskie wiszące ogrody z VII w p.n.e. Ale prekursorami użytkowania zielonych dachów byli Islandczycy. To oni wpadli na pomysł, żeby do izolacji wykorzystywać darń,czyli roślinność, która poprzez silnie splecione korzenie związała się z wierzchnią warstwą gleby, tworząc w ten sposób żywy dywan.

Dziś najlepiej rozpoznawalny na świecie zielony dach znajduje się na Rockefeller Center w Nowym Jorku. Ale na przestrzeni ostatnich stu lat zainteresowanie tym rozwiązaniem jest coraz większe. Wystarczy wspomnieć, że w samych Niemczech żyje aż 10 procent wszystkich dachów.

W Polsce najbardziej znany jest dach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Rozciąga się na powierzchni ponad jednego hektara, co czyni go jednocześnie jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie.

Po co komu zielony dach?

Otóż zielony dach to przede wszystkim świetna izolacja akustyczna, redukująca hałas nawet o 50dB. To także komfort cieplny i oszczędności na ogrzewaniu i klimatyzacji.

Są i plusy ekologiczne: rośliny eliminują zanieczyszczenia i pyły z atmosfery, a każdy metr kwadratowy dachowego trawnika usuwa około 0,2 kg zanieczyszczeń powietrza w ciągu roku, produkując jednocześnie niemal tyle tlenu, ile w tym czasie zużywa człowiek. Roślinne pokrycie dachowe pochłania też część wody deszczowej, dzięki czemu dostaje się jej do kanalizacji o połowę mniej.

Ale wad też nie brakuje. Największą są koszty. Za metr kwadratowy zielonego ogrodu trzeba zwykle zapłacić od 100 do 200 złotych. A i o rośliny trzeba później regularnie dbać.

Jak się robi zielone dachy? Czytaj na drugiej stronie

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
ekologia, zielony dach
ennergo
Czytaj także
Polecane galerie
winniepooh
77.223.234.* 2013-07-11 17:23
to się najlepiej sprawdza w przypadku budynków komercyjnych
edward@
164.126.136.* 2012-05-11 14:41
Nie dajcie się naciągnąć na żadne zielone dachy. To się sprawdza w krajach, w których nie ma śniegu albo jest go mało. W naszych warunkach, jeżeli jest dach bliski płaskiego trzeba go odśnieżać. Już samo to jest upi.dliwe, a gdy jest na nim jakaś roślinność robi się to prawdziwą mordęgą. Moja znajoma miała zielony dach (ok 300m2) i go zlikwidowała właśnie z tego powodu.
@pentadecan
To kolejny problem. Wszystko włazi do domu, szczególnie pająki. Ciężko też było się dziewczynie opędzić od os i bąków.
2012-05-11 09:27
A jak wygląda kwestia robactwa?