Drony pomogą zwalczać kłusowników słoni w Tanzanii?

Drony pomogą zwalczać kłusowników słoni w Tanzanii?

Fot. Cpl Mark Webster/Defence Images/CC BY-NC 2.0/Flickr
Być może amerykańskie samoloty bezzałogowe pomogą walczyć z kłusownikami polującymi na słonie w Tanzanii - donosi Washington Times. O możliwości udostępnienia dronów rozmawiano podczas lipcowej wizyty prezydenta Baracka Obamy w Tanzanii.

Samoloty byłyby nieuzbrojone, a ich zadaniem byłaby obserwacja rejonów najbardziej zagrożonych przez kłusowników. Dzięki temu byłaby możliwa szybka reakcja strażników, mówił w rozmowie z Washington Times ambasador Tanzanii przy ONZ P Liberata Mulamula.

Ocenia się, że każdego roku z rąk kłusowników ginie od 10 do 25 tysięcy słoni. Doprowadziło to do spadku populacji tych zwierząt o połowę w południowych regionach tego kraju.

Większość pozyskiwanej w ten sposób kości słoniowej jest wysyłana do Azji, a głównym odbiorcą są Chiny, gdzie zapotrzebowanie na ten towar rośnie w lawinowym tempie.

- Rozmiary kłusownictwa są przerażające i rosną w ostatnich latach - przyznaje John Salehe z African Wildlife Foundation's Maasai Steppe.

Tanzańskie władze są przekonane, że bez dronów nie można skutecznie monitorować ogromnych połaci kraju, a garstka strażników jest bezbronna wobec szybko przemieszczających się kłusowników.

- Działają na naszym terenie i przemytnicy i kryminaliści. Jeśli ostro zabierzemy się do walki z nimi, to ich pokonamy - deklaruje ambasador Mulamula.

tanzania, słonie, drony, kłusownicy
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
logo pogo fogo ^^**
37.47.26.* 2013-08-03 21:36
W ostatnich misiącach caly swiat pluje na CIA za ich bandyckie akcje przy uzyciu dronów w czasie ktorych mordowane są dzieci, kobiety i całe rodziny w Afganistanie, Iraku i Pakistanie. Nie wspomnę już o wpadce z szpiclowaniem wszystkich obywateli na Świecie przy pomocy komouterowych programow szpiclujacych oraz nasluchu elektronicznego.CIA = szpiclowanie, mordowanie, szczucie, wywolywanie wojen etc.