Ekolodzy przekonują: warto sadzić drzewa

Ekolodzy przekonują: warto sadzić drzewa

Fot. Yuri_Arcurs/iStockphoto

Każde posadzone drzewo jest ważne dla przyszłości świata w kontekście m.in. zmian klimatycznych - apeluje Klub Gaja, który w tym roku obchodzi 10-lecie programu Święto Drzewa. W tym czasie posadzono w ramach tego programu blisko pół miliona drzew.

Wczoraj na warszawskich Polach Mokotowskich odbyła się konferencja prasowa, podczas której podsumowano 10 lat programu Święto Drzewa. W parku posadzono 10 drzew symbolizujących jubileusz. Brali w tym udział m.in. minister środowiska Marcin Korolec, dyrektor generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak, przedstawiciele władz Warszawy oraz ambasadorzy akcji Bartłomiej Topa i Julia Pietrucha.

Placówkom oświatowym z Warszawy przekazano tysiąc sadzonek drzew.

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja, zapoczątkowanym w 2003 roku w szkołach i samorządach. W ramach akcji ekolodzy wraz z uczniami i społecznościami lokalnymi inicjują m.in. sadzenie drzew oraz działania przyczyniające się do ochrony drzewostanu w Polsce.

Przez te 10 lat na pewno posadziliśmy blisko pół miliona drzew - poinformował prezes Klubu Gaja Jacek Bożek. Według danych organizacji, w ostatnich pięciu latach w akcję zaangażowanych zostało ok. 300 tys. osób i posadzono 315 tys. drzew.

- Drzewa potrafimy sadzić sami, to nie jest skomplikowane, ale chcemy pokazywać, że drzewo jest bardzo ważne we wszystkich aspektach życia - mówił Bożek. - To, co robimy dla przyrody, jest ważne dla nas samych, dla naszych dzieci i wnuków - ocenił. Dodał, że sukcesem akcji jest coraz większa świadomość ekologiczna Polaków.

Przypomniał, że równolegle ze Świętem Drzewa prowadzona jest zbiórka makulatury. Pieniądze uzyskane z jej sprzedaży wykorzystywane są przez Klub Gaja na organizowanie pomocy koniom przeznaczonym na rzeź. W ciągu 5 lat zebrano ok. 1,5 tys. ton makulatury i uratowano 50 koni.

Minister Środowiska Marcin Korolec pogratulował organizacji inicjatywy i determinacji. - Wokół ochrony przyrody mamy w Polsce znakomity konsensus i sadzenie drzew jest symbolem tych działań. Trzymam kciuki za kolejne edycje - powiedział.

Rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska dodała, że Klub Gaja przyczynia się do powiększania areału leśnego w naszym kraju. - Dzieci i młodzież w ramach Święta Drzewa pomagają nadleśnictwom sadzić lasy i widzą, że one nie rosną same, że trzeba je pielęgnować, aby drzewa dotrwały do dojrzałości (...) W tej chwili lesistość w Polsce wynosi ponad 29 proc., tuż po wojnie wynosiła niespełna 21. Lasów będzie przybywało, mamy plan, żeby do 2050 roku nasza lesistość wyniosła 33 proc. - powiedziała Malinowska.

Honorowy patronat nad 10-leciem Święta Drzewa objęła małżonka prezydenta Anna Komorowska.

ekologia, klimat, środowisko, drzewo
PAP
Czytaj także
Polecane galerie